Otobüs işletmelerinin işletme işlevlerini uygulama başarısı üzerine bir araştırma
The Research on the application success of business functions of bus transportation enterprises
- Tez No: 71647
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT TOKAT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 330
Özet
ÖZET Kara Ulaştırma Hizmetlerinde çok önemli bir yere sahip olan, Otobüs İşletmeciliği, toplu insan taşımacılığı sonucunda, toplumun bünyesinde oluşturduğu, ekonomik, sosya! ve kültürel etkileri yadsı namayacak kadar önem teşkil etmektedir. Söz konusu hizmetler, ülkelerin ekonomik yapılarını değiştirmekte ve devletlerin makro ekonomik plan hedeflerine ulaşmalarında etkin bir rol oynamaktadır. Günümüz teknolojisindeki gelişmelere bağlı olarak, kara ulaştırma araçlarındaki güvenilirliğin artması ve bunun yanı sıra taşıma süresinin kısalması, verilen hizmetlerin kalitesindeki artışlar, Otobüs İşletmeciliği'nin gelişim sürecine bir ivme kazandırmıştır. Ülkemizin en eski işletmelerinden olmasına karşın, Otobüs İşletmeciliği, oluşturduğu güç oranında, ekonomik yapı içerisinde, bilimsel işletmecilik gelişmelerinin gerisinde kalmıştır. Özellikle, 18. Yüzyılda başlayan ve günümüzde de devam eden gelişmeler, toplu insan taşımacılığı sektörünü yakından ilgilendirmiştir. Ekonomik sistemin önemli bir parçası olma özelliği gösteren taşımacılık, süratli bir gelişim göstererek, bağımsız bir meslek halini almıştır. Bu gelişim, işletmecilikle ile ilgili birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. Bu görüntünün bir versiyonu olarak Otobüs İşletmeciliği günün koşullarına ayak uydurabilecek, işletme düzenlerine bağlanma gereğini ortaya çıkarmıştır. Otobüslerle yapılan insan taşımacılığının, bilimsel işletmecilik temellerine oturtulması zorunluluğunu doğurmuştur. IIIBu çalışmamızda, küreselleşmenin bile boyutlarının değiştiği günümüzde, Otobüs İşletmeciliğini, bilimsel standartlara kavuşturulması amaçlanmıştır. Çalışmamızın Birinci Bölümünde, Ulaştırmaya Genmel Bir Bakış yaparak, ulaştırmanın unsurları, özellikleri ve önemi vurgulanmıştır. İkinci Bölümde, Ulaştırma Sektörü'nde Karayolu Ulaştırmasının yeri, özellikleri ve kapsamı incelenmiştir. Üçüncü Bölümde, Otobüs İşletmeciliği'nin, tanımı yapılarak günümüzdeki durumu araştırılmıştır. Dördüncü Bölümde, Otobüs İşletmeciliği'nin çalışmaları, işletme işlevleri açısından nasıl oluşturulmasının gerekliliği üzerinde durulmuştur. Beşinci Bölümde, İşletme İşlevlerinin uygulanması ve başarısı üzerine bir araştırmaya yer verilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Bus Transportation Enterprising that has very important place in overland transportation services is as important as it has economic, social and cultural effects which can not be denied, arising from mass human transportation in society. The services mentioned have changed countries economic structure and acted an effective role at countries reaching macro economic targets planned. Depending on present-day technology progression, the increasing safety in overland transportation vehicles, the declining transportation time and the rising service quality brought up Bus Transportation Enterprising's development period momentum. Despite on of the oldest enterprises of Turkey, Bus Transportation Enterprising was behind the scientific business progress in economic structure compared to its power in proportion. The developments, especially starting from 18th century to the present day interested closely mass human transportation sector. Transportation which shows the characteristic of being important part of economic system got into an independent sector making a rapid progress. This development ended up with a lot of problems regarding business. As a version of this scene, Bus Transportation Enterprising revealed the need of being tied of business systems which can catch up with the state of art. This led to the obligation that have human transportation by bus put on the basics of the scientific business. Vİn this study, nowadays even when globalizition changes in dimensions, it was aimed at providing Bus TransportationEnterprising with scientific standards. In the first chapter, as transportation was gone through in general components, characteristics, and importance of Transportation were emphasized. In the second chapter, place, special features and scope of Overland Transportation were examined in detail in Transportation Sector. İn the third chapter, as Bus Transportation Enterprising was defined, the present state of it was studied. İn the fourth chapter, Bus Transportation Enterprising's works and how to from Bus Transportation Enterprising in terms of the business functions were taken up. In the fifth chapter, the research on application of business functions and its success were included. VI