Implementation of A patient empowerment platform for ıntegrated care
Entegre bakım için hasta güçlendirme platformu geliştirilmesi
- Tez No: 716472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM AYDIN SON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Bilişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yaşlanan nüfusla birlikte kronik hastalık hastalarının sayısı artarken, bunların karmaşık tedavileri günümüz sağlık sistemlerine hem ekonomik hem de teknik olarak bir yük oluşturmaktadır. Entegre bakım sistemleri, bu zorlukların üstesinden gelmek ve daha verimli tedaviler sağlamak için en güçlü modern teknolojilerden biridir. Entegre bakım, çeşitli disiplinlerden sağlık uzmanları için kronik hastalık tedavilerinin sürdürülebilir ve işbirlikçi bir şekilde planlanmasını sağlar. Ayrıca, veri bütünlüğünü sağlayarak sağlık uzmanlarının daha doğru kararlar almasına yardımcı olur. Entegre bakım sistemleri, sağlık uzmanlarına bakım planlamasında yardımcı olurken, hasta tarafında da çözülmesi gereken birçok zorluk vardır. Hastalar tedavi planlarını anlamakta ve uygulamakta zorluk çekebilir veya sağlık durumları değiştikçe tedavide bazı değişikliklere ihtiyaç duyabilirler. Hasta Güçlendirme, hastaları kendi kendini yönetme becerilerine sahip olmaları için eğiterek ve bakım planlamasını etkileyen ilgili bilgileri sağlamalarına izin vererek aktif hasta katılımına dayanan bir entegre bakım yaklaşımıdır. ADLIFE, kronik obstrüktif akciğer hastalığı ve kronik kalp yetmezliği olan hastalar için Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen bir entegre bakım çözümüdür. Projenin pilot çalışması 577 sağlık çalışanı ve 1000'e yakın hastanın katılacağı 7 pilot sahada gerçekleştirilecektir. Bu tez, genel olarak ADLIFE projesinin Hasta Güçlendirme kısmına ve altında yatan teknolojilere odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
While the number of chronic disease patients are increasing with the aging population, their complex treatments are a burden in today's healthcare systems both economically and technically. Integrated care systems are one of the most powerful modern technologies to overcome these difficulties and provide more efficient treatments. Integrated care enables planning the chronic disease treatments in a sustainable and collaborative way for healthcare professionals from various disciplinaries. It also helps care providers to make more accurate decisions by ensuring data integrity. While the integrated care systems help healthcare professionals in the care planning, there are just as many challenges in the patient side as well. Patients can suffer in understanding or performing their treatment plan, or they may need adjustments as their health conditions change. Patient Empowerment is an integrated care systems approach based-on active participation of patients by educating them to have self-management skills and allowing them to provide relevant information that affect the care planning. ADLIFE is a European Commission funded integrated care solution for patients with chronic obstructive pulmonary disease and chronic heart failure. The pilot study of the project will be conducted on 7 pilot sites where 577 healthcare professionals and nearly 1000 patients will be participated. This thesis is mainly focused on the Patient Empowerment part of the ADLIFE project and the underlying technologies.