Kktc Girne bölgesinde yaşayan obezyetişkinlerġn protein alımları ileantropometrik ölçümlerininkarşılaştırılması
- Tez No: 716476
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZAL BARDAK PERÇİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: European University of Lefke
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalıĢma KKTC Girne bölgesinde yaĢayan , yaĢları 19-65 arasında değiĢen, herhangi bir kronik hastalığı olmayan, araĢtırmaya gönüllü olarak katılan 125 obez birey ile yürütülmüĢtür. Obez bireylerin protein alım miktarlarının; vücut ağırlığı, bel çevresi, BKI gibi antropometrik ölçümleri ve vücut yağ-kas kompozisyonu üzerine etkisini araĢtırmak amaçlanmıĢtır. AraĢtırma yüzyüze uygulanan anket yöntemi ile gerçekleĢmiĢtir. AraĢtırmada kullanılan anket kiĢisel bilgiler, genel beslenme düzeni, antropometrik ölçümler, besin tüketimi sıklığı ve 24 saatlik besin tüketim kaydınının bulunduğu beĢ kısımdan oluĢmuĢtur. ÇalıĢmaya katılan obez bireylerin, vücut ağırlıkları, boy uzunlukları ile vücut analiz ölçümleri araĢtırmacının kendisi tarafından alınmıĢ ve anket formuna kayıt edilmiĢtir. Obez bireyleri belirlemek için Beden Kütle Ġndeksi kullanılmıĢtır. Besin durumunun değerlendirilmesinde, Beslenme Bilgi Sistemleri Paket Programı (BEBĠS 8.2) , istatistiksel verilerin çözümlenmesinde ise Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 25.0 programı kullanılmıĢtır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted among 125 obese individuals which were residing in Kyrenia, TRNC, aged between 19-65 with no chronicle diseases, and participated voluntarily. The aim of this study is to observe the effects of the amount of protein intake on anthropometric measurements such as body weight, BMI, waist size of obese individuals. This study was carried out on a face to face questionnaire method. The questionnaire used consisted of five parts; personal information, dietary habits, anthropometric measurements, the frequency of food consumption, and a 24-hour food consumption record. Obese individuals that participated in this study were measured in height and weight by the researcher and were recorded on the questionnaire. Body Mass Index was used to determine the obese individuals. Nutrition And Ġnformation Systems Package Programs (BEBĠS 8.2) was used in the evaluation of nutritive status and Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 25.0 was used to analyse the statistical data.