Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki okul öncesi çocukların ?ninni, tekerleme ve masal?lar aracılığı ile Türkçe dil becerilerini kazanmaları üzerine bir değerlendirme
A study of Turkish language development of pre-school children in the trnc through lullabies, tongue twisters and tales
- Tez No: 278364
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN GÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, öğretmen ve ebeveyn algısına göre kreş eğitimine devam eden 4-5 yaş grubu çocuklarının dil gelişim düzeyleri ile ninni, tekerleme ve masallar arasındaki ilişkileri karşılaştırmalı olarak bazı değişkenler açısından incelemektir. Araştırmanın ikinci amacı ise kreş eğitim kurumlarında 0-6 yaş dönemindeki çocukların dil gelişiminde masal, ninni ve tekerleme uygulamalarının belirlenmesidir.Bu araştırma betimsel türde olup ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini KKTC'nin Girne bölgesinde bulunan kreşler, kreşlerde bulunan 0-6 yaş arası çocuklar ve bu çocukların aileleri ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okul öncesi eğitim veren okullar, bu okullarda okuyan 0-6 yaş grubu çocuklar, çocukların aileleri ve öğretmenleri oluşturmuştur. Araştırma örneklemi, KKTC Girne ilçesinin farklı sosyo-ekonomik bölgelerinden seçkisiz (random) örnekleme yoluyla belirlenen 7 kreşte 4-5 yaş düzeyinde öğrenim gören % 37,74'ü kız (n=20), % 62,26'sı erkek (n=33) toplam 53 kreş öğrencisi ile bu çocukların anne-baba ve öğretmenlerinden oluşmaktadır.Araştırma verileri araştırmacı tarafından geliştirilen ?dil gelişim anketi? ile toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde Kruskal Wallis, t-testi, Mann Whitney U ve Scheffe anlamlılık test istatistikleri yapılmıştır. Araştırmada, önem düzeyi 0,05 olarak alınmıştır.Araştırma sonucunda, 4-5 yaş grubu öğrencilerinin dil gelişim düzeylerinin cinsiyet, doğum yeri, anne eğitim düzeyi, masal anlatılıp-anlatılmaması, ninni ve tekerleme söylenip-söylenmemesine göre öğretmen ve ebeveyn algısı açısından anlamlı olarak farklılaşmadığı, babanın eğitim düzeyine göre ise gruplar arasında anlamlı farklılaştığı saptanmıştır. 4-5 yaş grubu çocuklarının gitmekte oldukları kreş eğitim merkezlerinde eğitim gören çocukların dil gelişimleri açısından öğretmen ve ebeveyn algıları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research study is to examine language development levels of day nursery children aged 4-5, and to examine the relationships between lullabies, tongue twisters and tales comparatively as perceived by teachers and parents. The second aim of the study is to identify the applications of tales, lullabies and tongue twisters for the language development of children aged 0-6 at day nurseries.The study was descriptive and involved a correlation survey model. The population of the study included day nurseries in Girne, TRNC, children aged 0-6 at the day nurseries, and the parents and teachers of the children. The sample of the study included 53 children aged 4-5 at 7 day nurseries and their parents and teschers. 37,74 % of them were females (n=20) and 62,26 % of them were males (n= 33), selected randomly from varibus socio- economic areas of Girne, TRNC.The data for the study were collected through a language development survey, designed by the researcher. The data analysis involved Krushal Wallis Variance Analysis, t-test, Mann Whitney U and Scheffe Significance test.- The significance value was set at 0,05-The results revealed that the language development levels of the children aged 4-5 do not show significent differences in terms of gender, birth place, and education level of mothers as perceived by teachers and parents. As for education level of fathers, significent statistical differences were observed. There were no statistical differences between the perceptions of parents and teachers for the sample in the study.Key Words : Pre-school children, language development, lullaby, tongue twister, tale.