Satış danışmanının yetkinliği ve müşteri odaklılığının müşteri memnuniyeti ve müşterinin markaya olan sadakatine etkisi
Effect of sales advisor's competence and customer focus on customer satisfaction and customer's loyalty to the brand
  1. Tez No: 716477
  2. Yazar: FURKAN ALİ BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNGÖR HACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde rekabet anlayışının değişmesi ve rekabetin yoğunlaşması sonucunda geleneksel pazarlama anlayışının yerine müşteri ve marka sadakati kavramlarını ön plana çıkaran modern pazarlama anlayışı geçmektedir. Bu çalışmada, satış danışmanının yetkinliği ve müşteri odaklılığının müşteri memnuniyeti düzeylerini ve marka sadakatine ilişkin değişkenleri ne derece ve nasıl etkilediği araştırılmaktadır. Uygulamada sürekli alışveriş yaptıkları bir mağazada yaşadıkları fiziksel bir satış deneyimi üzerinden genel olarak tüketicilerin algıları belirlenen model çerçevesinde ölçülmüştür. Elde edilen bulgular kullanılarak araştırmanın hipotezleri test edilmiştir ve buna göre her üç hipotez de kabul edilmiştir. Araştırma sonuçlarının gerek ilgili literatürde yer alan özellikle satış yetkinlikleri noktasındaki boşluğu doldurmaya katkıda bulunduğu gerekse de uygulayıcılara yardımcı olabilecek pratik faydalarının olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Today, as a result of changing the understanding of competition and intensifying competition, the traditional understanding of marketing is replaced by a modern understanding of marketing that puts the concepts of customer and brand loyalty to the forefront. In this study, the extent and how sales consultant competence and customer focus affect customer satisfaction levels and variables related to brand loyalty is investigated. In practice, consumers ' perceptions in general were measured within the framework of the determined model based on a physical sales experience they experienced in a store where they regularly shop. The hypotheses of the research were tested using the results obtained, and accordingly all three hypotheses were accepted. It can be said that the research results both contribute to filling the gap in the relevant literature, especially in terms of sales competencies, and also have practical benefits that can help practitioners.