Sektörel horn antenler
- Tez No: 7166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ERGUN BAYRAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ABSTHAKT Sektörel horn.mtenler, genellikle dikdörtgen kesitli bir trans misyon borusu ile beslenen ve ağız kısmına doğru bir yönde genişleyen bir yapıdadırlar. Uygun koordinat sistemi seçilerek TE modunda dik dörtgen kesitli bir transmisyon borusu ile uyarılan bir sektörel horn antenin içindeki (E, II) atan bileşenleri Maxwell denklemleri kullanıla rak elde edilmiştir. Hu alan ifadelerinden yararlanarak horn içindeki transmisyon karakteristikleri incelenmiştir. Yine, Açıklık yöntemleri kullanılarak ışıyan uzak alan ifadeleri bulunmuştur. Bilgisayar yardı mıyla ışıma diyagramları giydirilmiştir. Yivli sektöre! hornlarda, yivlerin sonsuz ince ve yeterince bir birine yakın oldukları varsayılarak, empedans sınır koşulları, hornun eksen bölgesindeki alanlara uygulanmış ve bu geometride alanların, modal çözümleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sectoral horn antennas are generally droved by transmission pipe with a rectangler geometry and tapered structure from one side to the mouth of horn. In TE mode and a suitable choiced co-ordinate system, (E, H) fields, within a sectoral horn antennas that's drived with a rectangler transmission pipe, are derived from Maxwell equati ons. From this fields; certain transmission quantities are calculated for horns of any angle of flare and the field configuration within the horn is plotted. Also, the horn aperture fields is determined in terms of cylindirical wave fonktions and aperture methods is used to analyze the far- field radiation patterns. After, far- fields radiation patterns is plotted aiding computer proggrammes. In the corrugated E-plane Sectorel Horn, assuming the corru gations to be infinitely thin and sufficiently close packed, impedance boundary conditions are imposed on the fields in the axial region of the horn and it is established that a seperable modal solution is derived for this geometry.