Optimum bina ısıtma sistemi seçiminde alternatif kararların ekonomik analizi
  1. Tez No: 7164
  2. Yazar: HASAN AHMET AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ ATAGÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Güneş Enerjisi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Güneş Enerjisi Enstitüsü Binasının ısıtılmasının ekonomik analizi çalışmasının amacı, Enstitü Binasının pasif yöntemle ısıtılması ile, ı- sıtılacak hacim, karium ve toplam yaşam alanı v.s. bakımından karşılaş- tırılabilir bir binanın aktif ısıtma sistemleri ile mukayesesidir. Pasif ve aktif sistemlerin maliyetlerini karşılaştırmak için, ya şam eğrisi maliyetlemesi modeli seçilmiş ve bu modelde karşılaştırma me todu olarak net şimdiki maliyet yöntemi kullanılmıştır. Güneş pasif sis temlerinin alternatifleri olarak, fuel-oil yanmalı, yüksek ve düşük ka liteli linyit kömürü yanmalı merkezi ısıtma sistemleri seçilmiştir. İki değişik senaryonun sonuçları göstermiştir ki İzmir-Türkiye'de var olan meteorolojik şartlarda, en iyi alternatif güneş peasif sistemleridir. ABSTRACT The aim of the present economic. analysis of the passive solar systems of the solar Energy Institute Building is to compare with active heating systems of a building which is comparable to the Institute- Building with spaces to be heated, orientation and total living area etc. For the economic analysis the life-cycle casting concept has been choosen where net present cost method taken to compare the costs of passive and active systems. Fuel-oil fired, high quality - and low quality lignite fired central heating system have been choosen as active heating systems against the solar passive systems. The results of two different scenarios have showed that the solar passive systems are the best alternative at the existing meteorological conditions in Izmir/Turkey.
Özet (Çeviri)