Two-phase lexicographic optimization approach for location-allocation problems: A case study for taxi centers in Azaz city
Yer tahsı̇s problemlerı̇ ı̇çı̇n ı̇kı̇ aşamalı leksı̇kografı̇k optı̇mı̇zasyon yaklaşımı: Azez şehrı̇ndekı̇ taksı̇ merkezlerı̇ ı̇çı̇n bı̇r vaka çalışması
- Tez No: 961778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, hizmet kapsamını ve erişilebilirliği optimize etmeye odaklanarak tesis yeri belirleme problemini ele almaktadır. İki aşamalı bir metodoloji önerilmektedir. İlk aşamada, tam kapsama sağlamak için gereken minimum tesis sayısını belirlemek üzere bir küme kaplama problemi kullanılmaktadır. İkinci aşamada, aynı tesis sayısı ve kapsama kısıtlamaları korunarak leksikografik çok amaçlı bir optimizasyon modeli uygulanmaktadır. Bu model hiyerarşik olarak önceliklendirilmiş üç hedefi ele almaktadır: (1) nüfus kapsamının en üst düzeye çıkarılması, (2) toplam seyahat mesafesinin en aza indirilmesi ve (3) arazi kullanım sınıflandırmasına dayalı olarak talep konumlarının tercihinin en üst düzeye çıkarılması. Bu hedeflerin sonuçları arasındaki değiş tokuşları değerlendirmek için hedeflerin sırası değiştirilerek bir duyarlılık analizi yapılmıştır. Ayrıca, leksikografik yaklaşımın etkinliğini değerlendirmek için maksimum kapsama modeli ile karşılaştırmalı bir analiz de yapılmıştır. Metodoloji, gerçek coğrafi veriler kullanılarak Azez şehrinde taksi merkezi yer tahsisi problemi üzerinde test edilmiştir. Modeller GAMS optimizasyon paketi kullanılarak yürütülmüş ve haritalar CBS kullanılarak oluşturulmuştur. Deneysel çalışmanın bulguları, bu stratejinin çatışmalardan etkilenen bir bölgede taksi merkezlerinin daha adil bir şekilde dağıtılmasına katkıda bulunabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study addresses the facility location problem with a focus on optimizing service coverage and accessibility. A two-phase methodology is proposed. In the first phase, a set covering problem is employed to determine the minimum number of facilities required to ensure complete coverage. In the second phase, a lexicographic multi-objective optimization method is applied, maintaining the same number of facilities and coverage constraints. This model addresses three hierarchically prioritized objectives: (1) maximizing population coverage, (2) minimizing total travel distance, and (3) maximizing the preference of demand locations based on land-use classification. To assess the trade-offs between these objectives' outcome, a sensitivity analysis was conducted by changing the order of objectives. Additionally, a comparative analysis with the maximum coverage model was also performed to evaluate the effectiveness of the lexicographic method. The methodology was tested on the taxi center location allocation problem in Azaz city using real geographical data. Models were executed using the GAMS optimization package, and maps were built using ArcGIS 10.7. The findings of the experimental study demonstrate that this approach can contribute to a more equitable and efficient distribution of facilities in a constrained-resource or conflict-affected area.