Sanat eğitiminin dijital oyunlar aracılığıyla verilmesine yönelik örnek bir mobil oyun tasarımı
A sample mobile game design for the delivery of art education through digital games
- Tez No: 716535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ZOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Sanat eğitimi bireyin çok yönlü gelişiminde, geniş bir dünya görüşüne sahip olmasında ve yaratıcı bir kişiliğe ulaşmasında etkin bir yoldur. Sanat eğitiminin verilmesi konusu kadar önemli olan bir başka husus da sanat eğitimi verilirken kullanılan ortam ve materyallerin nitelikleridir. Sanat eğitiminde kullanılan materyallerin günün koşullarına göre şekillenen değişim ve gelişimlere uyumsağlaması gerekmektedir. Zaman ve mekân kavramının sorun olmaktan çıktığı günümüz teknolojisinde, mobil öğrenmenin sağladığı verimliliğin önemli ölçüde arttığı düşünülmektedir. İnsanlar anlık olarak ulaşabildiği bu cihazlarda hem gündelik işlerini tamamlamak hem de kendi istekleri doğrultusunda vakit geçirebilmektedir.Mobil cihazlarla birlikte uzaktan eğitim artık herhangi bir mekân veya zamana bağlı kalmaksızın sağlanabilmektedir. Bu doğrultuda gelişen teknoloji ve değişen öğretim materyallerinin standartlarına uygun olarak literatür taraması yapılmıştır. Eğitim destekli mobil uygulamaların hızla artış gösterdiği günümüz dünyasında, sanat eğitiminin mobil cihazlar üzerinden öğretilmesi hususu değerlendirilmiş ve bu doğrultuda sanat eğitimine yönelik bir mobil oyun tasarlanması konusu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Art education is an effective way for the individual to develop multi-dimensionally, have a wide worldview and reach a creative personality. Another issue that is as important as the subject of art education is the quality of the environment and materials used while giving art education. The materials used in art education should adapt to the changes and developments shaped by the conditions of the day. In today's technology, where the concept of time and space is no longer a problem, it is thought that the efficiency of mobile learning has increased significantly. In these devices, which people can access instantly, they can both complete their daily work and spend time in line with their own wishes. With mobile devices, distance education can now be provided without being tied to any place or time. In this direction, a literature review was conducted in accordance with the standards of developing technology and changing teaching materials. In today's world, where education-supported mobile applications are increasing rapidly, the issue of teaching art education through mobile devices has been evaluated and, in this direction, the issue of designing a mobile game for art education has been emphasized