İşletmelerde yönetim yaklaşımlarının toplam kalite yönetimiyle katılımcılığa dönüştürülmesi
Transformation to participation with total quality management of managerial approach at business
  1. Tez No: 71657
  2. Yazar: MÜNEVVER KURDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Çeşitli ekonomik ve politik yönelimlerden dolayı ülkeler arasındaki sınırların iyice kalktığı, dünyamızın bir manada küçüldüğü günümüzde; küresel rekabet ve artan müşteri talepleri iş dünyasında başarının kurallarını da sürekli olarak değiştirmektedir. Artık karlı ve sadık müşteriler bulmak ve bunlarla işbirliğini sürekli kılmak çok zor hale gelmiştir. Firmaların birer alî sistem olarak içinde faaliyet gösterdikleri dış ve iç çevre şartlarındaki değişimler her geçen gün oyunun kurallarını yeniden tanımlamaktadır. Dolayısı ile firmaları ister istemez değişime zorlamaktadır. Firmaların değişmekten başka seçeneklerinin bulunmadığı bu şartlarda“değişime yaklaşımlarım”da değiştirmeleri gerekmektedir. Artık tüm çalışanların; liderlik formasyonuna sahip üst yönetimin desteğiyle, müşteri odaklılığın, sürekli gelişmenin, sürekli eğitimin, sıfır hatanın esas alındığı, her alanda kaliteyi geliştirmeyi Toplam Kalite Yönetim felsefesine yönelimli olmaları gittikçe önem kazanmaktadır. Top yekûn etkinliğin ve etkililiğin sağlanabileceği yönetim tarzı ise TKY aracılığı ile 'beyinlerin işbirliği ve paylaşım“ baz alındığı Katılmalı Yönetimdir. Bu çalışmada öncelikle yönetim yaklaşımlarının kronolojik seyri, postmodern yönetim yaklaşımı da dahil olmak üzere incelenmiştir. TKY'ye ilişkin kavramlar, süreçler ele alınmıştır. Daha sonra Katılmalı Yönetim amaçlan anlatılmıştır. TKY sürecini oluşturan stratejilerin dönüşüm boyutu üzerinde durulmuştur ve örnek bir uygulamaya yer verilmiştir. Sonuçta değişim sürecinde ayakta kalabilmek ve en etkin sonuca ulaşmanın ancak ve ancak ”Katılmalı Yönetim" tarzı ile sağlanabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Because of various economic and politic aspects, the boundaries of countries has been destroyed and the world has already down-sized. Therefore, global competition and increasing customer demands have changed success rules continously. Nowadays, it is so difficult to get profitable and innocent buyers and go on the cooperation with them. The external and internal changes in environment redefine the game rules. Thus, companies work as a sub-system in this situation and the new rules force them to change. In these conditions, companies must change their“change vision”because of having no change except changing. Thus, all employee should improve quality in each area and have Total Quality Management philosophy with respect to top management support based on leadership, customer focusing, ccntinous development, continous training and zero error. However, total efficiency and effectiveness should be managed by Participative Management. Because, this management approach is based on“cooperation and sharing of brains”by means of TQM. Firstly, in this study chronological progress of management approaches including postmodern management is studied. Then, the concepts and process of TQM are explained. Furthermore, Participative Management goals are told. And then, the transformation subject of strategies that forms TQM is emphasized and an industrial practice is employed for example. To live in competitive environment and to reach the most effective result should be managed by Participative Management way towards change process. There fore this topic is evaluated finally.