Kurumsal yönetim uygulamaları ve iç denetimin rolü:Borsa İstanbul'da faaliyet gösteren şirketler üzerine bir araştırma
The role of corporate governance practices and internal control:A research on companies that operate in İstanbul Stock Exchange
- Tez No: 460505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN GÜNGÖR TANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kurumsal yönetim, son yıllarda şirketler açısından önemli bir olgu haline gelmiştir. Şirketler kurumsallaşmış bir yapıyı sağlamak için bir takım çalışmalar üzerinde yoğunlaşmakta bunun içinde kurumsal yönetim sürecinin planlanması, anlaşılması ve uygulanması gerekmektedir. Tüm bu süreçlerin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için ise yapının etkin bir iç denetim sistemi ile desteklenmesi gerekmektedir. Çünkü bu iki kavram birbirlerini destekleyici ve birbirleriyle ilişkili kavramlardır. Bu bağlamda çalışmanın amacı, Borsa İstanbul'da 2016 yılı itibariyle faaliyet gösteren 60 holding ve yatırım şirketinin kurumsal yönetim uygulamaları kapsamında ne tür iç denetim faaliyetinde bulunduklarını tespit etmektir. Söz konusu inceleme kapsamında Şirketlerin 2015 yılı“Kurumsal Yönetim İlkeleri Uyum Raporları”kapsamında iç denetim faaliyetlerine dair gerçekleştirilen uygulamalar içerik analizi ile tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen temel bulgulara göre Borsa İstanbul'da holdingler ve yatırım şirketleri sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin 0,63'ü kurumsal yönetim ilkeleri uyum raporlarını yayımlamışlardır. Ayrıca bu şirketlerden 0,47'sinin web sayfalarında, iç denetim faaliyetlerinin hangi boyutlarda yürütüldüğü ve bu kapsamda iç denetim adına ne tür uygulamalara yer verildiği tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Kurumsal Yönetim, İç Denetim, Borsa İstanbul Şirketleri
Özet (Çeviri)
In recent years corporate governance has become an increasingly important phenomenon. Companies that structure in order to attain the corporate governance process in that it focuses on the work of a team of planning, needs to be understoodand implemented. All of these processes, for internal controls to function in a healthy way because it would be useful to be supported by supporting each other and these two concept sare concepts that relate to on another. The aim of the study holding and investment company operating in the Istanbul stock exchange by 2016 and 60 by examining the web pages of companies within the scope of internal audit activities to determine what works. In this context, the 2015 a“year of corporate governance principles compliance report”the practices of internal audit activities the scope, content analysis will be assessed within the framework of the general situation was discussed.There achieve according to the companies, holding and investment companies in the Istanbul stock exchange with a presence in the sector 0,63' u corporate governance principles compliance report has been released. More importantly, these companies 0,47% of the web pages, The size of the internal audit activities in which it is executed and in this context, internal audit in the name of what kind have been identified in the published reports, which included a lot of practice. Keywords : Corporate Governance, Internal Audit, Borsa Istanbul Companies