Development of an extensible heterogeneous swarm robot platform
Genişletilebilir bir heterojen sürü robot platformunun geliştirilmesi
- Tez No: 716564
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ EMRE TURGUT, DOÇ. DR. EROL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, genişletilebilir bir heterojen sürü robotu platformu olan Kobot'u tanıtmaktadır. Kobot platformu, kullanıma hazır bileşenlere, eklemeli imalat teknolojisine ve açık kaynaklı yazılıma dayalı ortak bir mimari kullanır ve son teknoloji ile gelişir. Bu ortak mimari kullanılarak inşa edilen robotlar, tekerlekli robotlardan uçan robotlara kadar çeşitlilik gösterir ve heterojen bir sürü oluşturur. Ortak mimari, kaynak-zengin yer robotları kullanılarak hafif uçan robot sistemlerinin geliştirilmesini ve test edilmesini sağladı. Sonuç olarak, Kobot platformu, gerçek robotlarda ilk kez uygulanan birden fazla yeni sürü davranışı ile sürü robotik araştırmalarının geleceği için önemini kanıtladı.
Özet (Çeviri)
This thesis introduces Kobot -- an extensible heterogeneous swarm robot platform. Kobot platform uses a common hardware and software architecture based on off-the-shelf components, 3-D printing, and open-source software that evolves with state of the art. Robots built using this common architecture range from wheeled to flying robots and formed a heterogeneous swarm. The common architecture enabled developing and testing systems for the lightweight flying robots on resourceful ground robots. As a result, Kobot platform proved its significance for the future of swarm robotics research with multiple novel swarm behaviors implemented for the first time in real robots.