Düzce ve Kırıkkale illeri teke böcekleri (Coleoptera: Cerambycidae) faunaları üzerine Dorcadioninae-Lamiinae alt familyaları itibarıyla karşılaştırmalı araştırmalar
The comparative studies of longhorned beetles fauna on the subfamilies Dorcadioninae and Lamiinae in Düzce and Kırıkkale proviences
- Tez No: 322909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada 2011 yılında Kırıkkale ve Düzce illerinin çeşitli bölgelerinden toplanmış Cerambycidae familyasına ait olan örnekler faunistik, taksonomik ve sistematik olarak değerlendirilmiştir.Kırıkkale ilinin çeşitli bölgelerinden böcek örnekleri toplanmıştır. Toplanan örnek sayısı 7'si Dorcadioninae alt familyasından ve 216'sı Lamiinae alt familyasından olmak üzere 223'tür. Teşhis işlemleri sonucunda çalışma alanından Cerambycidae için 1'i Dorcadioninae alt familyasından ve 16'sı Lamiinae alt familyasından tespit edilmiştir. Cerambycidae için Lamiinae alt familyasından 16 tür Kırıkkale ili için ilk defa kayıt edilmiştir [Oxylia duponcheli (Brullé, 1832:260), Phytoecia scutellata (Fabricius, 1792:317), Phytoecia humeralis (Waltl, 1838:471), Phytoecia caerulea caerulea (Scopoli, 1772:102), Phytoecia cylindrica (Linnaeus, 1758:394), Phytoecia geniculata Mulsant, 1862:420, Phytoecia manicata Reiche ve Saulcy, 1858:17, Phytoecia pustulata (Schrank, 1776:66), Phytoecia rufipes (Olivier, 1795: 25), Phytoecia virgula (Charpentier, 1825:225), Phytoecia coerulescens (Scopoli, 1763:49), Agapanthia kirbyi (Gyllenhal, 1817:186), Agapanthia lateralis Ganglbauer, 1884:541, Agapanthia cardui (Linnaeus, 1767:632), Agapanthia suturalis(Fabricius, 1787:149), Agapanthia violacea (Fabricius, 1775:187)]. Böylece bölge faunasını oluşturan tür sayısı bilinenin 8 katına çıkarılmıştır. Zoocoğrafik açıdan 4 baskın korotip söz konusudur. Buna göre bölge faunasının ana karakterini Turano-Avrupa elementler oluşturmaktadır. Bunun yanısıra faunaya Turano-Akdeniz, Doğu Akdeniz ve Sibirya-Avrupa türleri de önemli bir katkı sağlamaktadır.Düzce ili'nin çeşitli bölgelerinden toplanan örnek sayısı 10'u Dorcadioninae alt familyasından ve 71'i Lamiinae alt familyasından olmak üzere 81'dir. Yapılan teşhis işlemleri sonucunda bu 2 alt familyanın 8 cins ve 17 türden oluştuğu tespit edilmiştir. Bu türler arasında Düzce ili için [Dorcadioninae alt familyasından: Dorcadion rufoapicale Breuning, 1943: 91, Dorcadion septemlineatum abanti Braun, 1976: 54 ve Dorcadion triste Frivaldzsky, 1845: 184 ve Lamiinae alt familyasından ise: Mesosa curculionoides (Linnaeus, 1760: 193), Morimus orientalis Reitter, 1894: 43, Acanthocinus aedilis (Linnaeus, 1758: 392), Oberea erythrocephala (Schrank, 1776: 67), Phytoecia cylindrica (Linnaeus, 1758: 394), Phytoecia icterica (Schaller, 1783: 292), Phytoecia coerulescens (Scopoli, 1763: 49) ve Agapanthia villosoviridescens (DeGeer, 1775: 76) olmak üzere toplam 11 tür yeni kayıt niteliğindedir.Anahtar Kelimeler : Cerambycidae, Kırıkkale-Düzce, Fauna, Zoocoğrafya
Özet (Çeviri)
In this study, insect samples that were members of Cerambycidae family were evaluated with respect to their faunistic, taxonomic and systematic aspects collected from various districts in Kırıkkale and Düzce between April and September in the year of 2011.Insect samples were collected from different regions of Kırıkkale province. In total, 223 samples are collected in which 7 of them belong to Dorcadioninae subfamily and 215 of them belong to Lamiinae subfamily. As a result of identification of these samples, 1 sample belongs to subfamily Dorcadioninae and 16 samples belong to subfamily Lamiinae were determined. In Kırıkkale region, 16 new Lamiinae species are recorded for the first time. [Oxylia duponcheli (Brullé, 1832:260), Phytoecia scutellata (Fabricius, 1792:317), Phytoecia humeralis (Waltl, 1838:471), Phytoecia caerulea caerulea (Scopoli, 1772:102), Phytoecia cylindrica (Linnaeus, 1758:394), Phytoecia geniculata Mulsant, 1862:420, Phytoecia manicata Reiche ve Saulcy, 1858:17, Phytoecia pustulata (Schrank, 1776:66), Phytoecia rufipes (Olivier, 1795: 25), Phytoecia virgula (Charpentier, 1825:225), Phytoecia coerulescens (Scopoli, 1763:49), Agapanthia kirbyi (Gyllenhal, 1817:186), Agapanthia lateralis Ganglbauer, 1884:541, Agapanthia cardui (Linnaeus, 1767:632), Agapanthia suturalis(Fabricius, 1787:149), Agapanthia violacea (Fabricius, 1775:187)]. Thus, species that consist of regional fauna have increased 8 fold of known. In addition, 4 dominant chorotypes are determined in terms of zoogeography from the research area. According to this, the fauna of this region exhibits mainly the Turano-Europe elements. Besides, Turano-Mediterranean, East-Mediterranean and Sibiria-Europe species contribute to the fauna significantly.The numbers of collected insect samples from various regions of Düzce province are 81 which include 10 members of Dorcadioninae subfamily and 71 members of Lamiinae subfamily. As a result of identifications of them, it was determined that they are the member of 2 subfamily which consist 8 types and 17 species. Among these species, 11 of them are recorded for the first time. (From Dorcadioninae subfamily: 3 species which are Dorcadion rufoapicale, Dorcadion septemlineatum ve Dorcadion triste; from Lamiinae subfamily: 8 species which are Mesosa curculionoides, Morimus orientalis, Acanthocinus aedilis, Oberea linearis, Phytoecia cylindrica, Phytoecia icterica, Phytoecia coerulescens ve Agapanthia villosoviridescens).Key Words : Cerambycidae, Kırıkkale-Düzce, Fauna, Zoogeography.