Kanser hastalarının bakım vericilerinde özgecilik davranışlarının psikolojik dayanıklılık ve bakım yüküne yordayıcı etkisi
The predictive effect of altruistic behaviors on psychological resilience and care burden in caregivers of cancer patients
- Tez No: 716570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, kanser hastalarının bakım vericilerinde özgecilik davranışlarının psikolojik dayanıklılık ve bakım yüküne yordayıcı etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Araştırmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Hematoloji-Onkoloji Servisi, Gündüz Tedavi Merkezi ve Genel Cerrahi Servisi'nde tedavi gören 194 kanser hastasının 194 bakım vericisi alınmıştır. Çalışmada veri toplama formu olarak, Hasta ve Bakım Verici Tanıtım Formu, ECOG Performans Durumu Skalası, Özgecilik Ölçeği (ÖÖ), Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ) ve Kliniğe Uyarlanan Zarit Bakım Yükü Ölçeği (ZBYÖ) olmak üzere beş veri toplama aracı kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız gruplar t testi, ikiden fazla grup karşılaştırılmasında F testi, tek yönlü varyans analizi ANOVA, posthoc karşılaştırmalarda Bonferroni testi, Cronbach alfa katsayısı, Pearson korelasyon analizi, doğrusal regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmaya dahil edilen bakım vericilerin %75.3'ü kadın (n=146); %24.7'si (n=48) erkektir. Bakım verici yaş ortalaması 41.68±13.19 olarak; bakım süresinin ortalaması 400.84±54.38 (gün) olarak hesaplanmıştır. Bakım vericilerin %59.8'i (n=116) hastasına bakım vermeyi görev olarak gördüğünü söylemiştir. Bakım vericilerin Özgecilik Ölçeği toplam puan ortalaması 74.96±12.02, YPDÖ toplam puan ortalaması 129.86±23.72 ve Zarit Bakım Yükü Ölçeği toplam puan ortalaması 30.20±13.05olarak bulunmuştur. Özgecilik davranışları ve psikolojik dayanıklılık ortalamalarının anlamlı biçimde yüksek olduğu ve bakım vericilerin orta düzeyde bakım yüküne sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the predictive effect of altruism behaviors on psychological resilience and care burden in caregivers of cancer patients. 194 caregivers of 194 cancer patients treated in Dokuz Eylül University Research and Practice Hospital Hematology-Oncology Service, Day Treatment Center and General Surgery Service were included in the study. In the study, five forms, namely Patient and Caregiver Introduction Form, ECOG Performance Status Scale, Altruism Scale, Adult Resilience Scale and The Clinic-Adapted Zarit Care Burden Scale, were used as data collection forms. Independent groups t test, F test for comparing more than two groups, One-way analysis of variance ANOVA, Bonferroni test, Cronbach alpha coefficient, Pearson correlation analysis, Spearman correlation analysis, Linear regression analyzes were used in the analysis of the data. 75.3% of the caregivers included in the study were female (n=146); 24.7% (n=48) are male. The mean age of caregivers was 41.68±13.19; The mean duration of the care period was calculated as 400.84±54.38 (days). 59.8% (n=116) of caregivers stated that they consider it their duty to care for their patients. The total mean score of the Altruism Scale of the caregivers was 74.96±12.02, the mean score of the Adult Resilience Scale was 129.86±23.72 and the Zarit Caregiver Burden Scale total score was 30.20±13.05. It was determined that the averages of altruism behaviors and psychological resilience were significantly higher and caregivers had a moderate care burden.