Siltli zeminlerin tekrarlı yükler altındaki ve yükleme sonrasındaki davranışlarının belirlenmesi
Evaluating cyclic and postcyclic behavior of silty soils
- Tez No: 716572
 - Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ALTUN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez çalışmasında, siltlerin davranış özellikleri tekrarlı yüklemeler sırası ve sonrasındaki değişimlere bağlı olarak incelenmiştir. Bu amaçla farklı plastisite indeksine sahip düşük plastisiteli siltler üzerinde dinamik ve statik üç eksenli deneyleri gerçekleştirilmiştir. Farklı plastisite indeksine sahip siltlerin düşük deformasyon seviyelerinde (10-4) davranışları ise sıvılaşma deneyleri ile belirlenmiştir. Sıvılaşma direncini belirlemek amacıyla yapılan dinamik deneyler neticesinde elde edilen veriler literatürde bulunan veriler ile derlenerek plastisite indeksine bağlı olarak temel mühendislik özelliklerine bağlı bir formül önerilmiştir. Düşük plastisiteli siltlerin tekrarlı yükleme sonrasındaki davranışlarını geniş bir kapsamda incelemek amacıyla farklı tekrarlı gerilme oranı değerlerinde yüklenen düşük plastisiteli silt örneklerin gerilme-şekil değiştirme davranışları, sıvılaşma dirençleri ve monotonik drenajsız dayanım özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar göz önüne alındığında, tekrarlı yükleme sonrasındaki davranışın genel olarak rezidüel birim şekil değiştirme ve oluşan aşırı boşluk suyu basıncına bağlı olarak değiştiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the pre- and post-dynamic behavior of silts were investigated. In this regard, the response of silts under cyclic loading and changes in dynamic behaviour after cyclic loading were evaluated within an experimental framework. For this purpose, dynamic and static triaxial tests were carried out on silts with varying plasticity. Stress-strain behaviors of silts with different plasticity index values were obtained at low deformation levels, while large deformation behavior was determined by liquefaction tests. Liquefaction test results were merged with data available in the literature to propose a simple formulation establishing a relationship between cyclic stress ratio and plasticity index. For an extensive analysis of the behavior of lowly plastic silts after cyclic loading, stress-strain behavior, liquefaction resistance and monotonic undrained strength under different cyclic stress ratio levels were determined. Considering the results obtained, changes in behavior of lowly plastic silts after cyclic loading can be attributed to influences of residual strain and the excess pore water pressure.