Bolu ilindeki alabalık üretim tesislerinde kullanılan ilaç ve kimyasalların araştırılması
Investigation of drugs and chemicals used in trout farms in Bolu province
  1. Tez No: 716573
  2. Yazar: NURULLAH ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada, Bolu ilinde gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) üretimi yapan tesislerde yaygın olarak rastlanılan hastalıklar ve bu hastalıklara karşı kullanılan ilaç ve kimyasal maddeler araştırılmıştır. Bolu ilinde projesi onaylanmış 30 alabalık üretim tesisi vardır ve bu işletmelerin toplam yıllık üretim kapasiteleri 284.200 kg iken yavru üretim kapasiteleri de yıllık 2 milyon âdetin üzerindedir. Faal olan bu 30 işletmeden anket yoluyla elde edilen veriler değerlendirilmiştir. İşletmelerde genel olarak ülkemizdeki birçok yetiştiricilik tesisinde görülen bakteriyel hastalıklardan (kızıl ağız, bakteriyel solungaç ve etkeni bilinmeyen diğer bazı bakteriyel enfeksiyonlar), mantar hastalığı, paraziter hastalıklardan(beyaz benek ve diğer hastalıklar) görüldüğü belirlenmiştir. Bakteriyel hastalıklar için en fazla kullanılan antibiyotikler sırasıyla florfenikol, oksitetrasiklin, eritromisin ve kloramin-T iken, paraziter hastalıklar için ise bakır sülfat (CuSO4), kireç, tuz (NaCl) ve formalin gibi kimyasalların olduğu tespit edilmiştir. İşletmelerin büyük çoğunluğu hastalıkların tedavisinde bu ilaç ve kimyasalları bir uzman yardımı almadan, kendi deneyimlerine dayanarak kullanırken, diğer işletmelerin ise uzman bir kişiden yardım alarak daha uygun ve yararlı bir şekilde kullandıkları belirlenmiştir. Üreticiler ile işletmelerde karşılaşılan hastalıklar ve bu hastalıklara karşı kullanılan ilaç ve kimyasalların doğru kullanımı konusunda toplantılar yapılması ve bu ilaç ve kimyasalların doğru bir şekilde kullanmaları konusunda eğitimler verilmesi gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, common diseases in plants producing rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) in Bolu province and the drugs and chemicals used against these diseases were investigated. In the province of Bolu, there are 30 trout production facilities whose projects have been approved, and the total annual production capacity of these enterprises is 284,200 kg, while their juvenile production capacity is over 2 million per year. The data obtained through questionnaires from these 30 active enterprises were evaluated. It has been determined that the farms are generally seen in bacterial diseases (red mouth, bacterial gills and some other bacterial infections of unknown origin), fungal disease, parasitic diseases (white spot and other diseases) seen in many aquaculture facilities in our country. While the most commonly used antibiotics for bacterial diseases were florfenicol, oxytetracycline, erythromycin and chloramine-T, respectively, chemicals such as copper sulfate (CuSO4), lime, salt (NaCl) and formalin were found for parasitic diseases. While the majority of businesses use these drugs and chemicals in the treatment of diseases based on their own experience without the help of an expert, it has been determined that other businesses use them more appropriately and beneficially by getting help from an expert. It has been determined that it is necessary to hold meetings with the producers about the diseases encountered in the enterprises and the correct use of the drugs and chemicals used against these diseases, and to provide training on the correct use of these drugs and chemicals.