Simulation and control strategy adaptation of a parabolic trough collector integrated thermal system for industrial processes
Endüstriyel prosesler için parabolik güneş kollektörleri entegre edilmiş termal sistemlere kontrol strateji adaptasyonu ve sistemin simülasyonu
- Tez No: 716574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BAYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada güneş enerjisinin bir süt pastörizasyon prosesinde kullanılması ele alınmışır. Bu amaç doğrultusunda başta tek tanklı bir sistem önerilmiş ve bileşen modelleri birbirlerine eklemlenerek sistemin zamana bağlı simulasyonu Visual Basic dilinde geliştirilen bir simulasyon aracı ile yapılmıştır. Parabolik güneş kollektörü modeli sıcaklık dağılımının zamana bağlı değişimini gösterir. Isı transferi akışkanının depolama ortamı olarak da kullanıldığı termal enerji depolama ünitesi içindeki sıcaklık dağılımı ihmal edilerek modellenmiştir. Bir aç-kapa kontrol stratejisi tek-tanklı sisteme adapte edilmiş ve bir referans dizayn için sonuçlar sunulmuştur. Tek tanklı sistemin karakteristikleri ve dezavantajları bir parametrik analiz ile keşfedilmiştir. Bu doğrultuda çift tanklı bir sistem bir PI kontrol stratejisi ile birlikte önerilmiştir. Kontrol devresi kollektör çıkışındaki sıcaklığı pompa hızını değiştirerek sabit tutar, performansı çalışmada gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, integration of solar heat to a milk pasteurization process is addressed. A single tank system with thermal energy storage (TES) is simulated dynamically by connecting the models of individual components to each other, using a simulation tool coded in Visual Basic. The parabolic trough collector (PTC) model is developed such that the time evolution of temperature distribution along a series of collectors can be observed. Lumped approach is employed in the TES unit model in which the heat transfer fluid (HTF) acts as the storage medium. An on-off control is adapted to the single tank system and the results are presented for the optimized nominal design case. The characteristics and drawbacks of the single-tank system is explored in a parametric analysis. As a result, a two tank architecture is suggested along with PI control of temperature at the collector outlet by mass flow rate modulation. Control strategy is demonstrated in action.