Sosyo-ekonomik yapının değişiminde üniversitenin rolü -Dumlupınar Üniversitesi örneği-
The Role of university in the change of the socio-economic structure -The example of Dumlupınar University-
  1. Tez No: 71659
  2. Yazar: MUSTAFA DURMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. HAKKI DÜĞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 358
Özet
ÖZET Üniversite sosyo-ekonomik yapının değişiminde önemli yeri olan bir kurumdur. Toplumların bu gününden çok geleceğinin belirlenmesinde stratejik bir öneme sahip bu kurumlar, yeni bilgi ve tekniklerin geliştirildiği, sorunlara ilişkin çözümlerin üretildiği, yerlerdir. Ekonomik, sosyal ve siyasal kalkınmanın sermaye ve teknolojiden çok, insan unsuruna dayanmasından dolayı üniversitenin toplum kalkınmasında ayrı bir yeri vardır. Az gelişmiş ülkelerde üretim faktörünün yetersizliği ve verimli kullanılmaması nedeniyle yeterli üretim yapılamamaktadır. Üretim faktörlerinin tamamlanması ve üretim fonksiyonunun geliştirilmesinde kritik unsur insandır. Ülke içinde kaynakların homojen dağılmamasından dolayı bölgeler arasında ortaya çıkan gelişmişlik farkları, maddi, personel, ve kurumsal alt yapı yatırımları ile ortadan kaldırılabilir. Taşra ve metropol üniversiteleri şeklinde ikiye ayrılabilen yükseköğretim kurumlarının yöresel, ulusal ve uluslararası fonksiyonları vardır. Eğitim-öğretim, araştırma ve bilim üretimi görevleri yanında ulusal güvenliği sağlanmasında da danışmanlık hizmeti verirler. Yöresel fonksiyonları ön planda bir devlet üniversitesi olan Dumlupınar Üniversitesi İç Ege bölgesinde Kütahya'da kurulmuştur. Temel misyonu eğitim-öğretim yanında Kütahya yöresinin yeraltı ve yerüstü kaynaklarını harekete geçirmek ve yörenin sosyo-kültürtel gelişimini sağlamaktır. Gelişimini sürdüren Dumlupınar Üniversitesi harcamaları ile yöre ekonomisini canlandırırken, sosyo-kültürel faaliyetleri ile de yörenin sosyal değişimini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Universities have an important role in the change of the socio-economic structure. Universities, playing strategic role in the determination of society's future, are the places where new knowledge and technology are developed and effective solutions to problems are produced. The success of economic, social and political development depends on human capital factor rather than capital and technology. In this sense universities play an important role in the development of human factor. The Underdeveloped countries can not make enough production due to insufficient allocation and inefficient use of production factors. Human capital is a critical input in completing and the developing production function. Unequally distributed resources can cause regional development differences which can be removed by infra-structure investments. Higher education institutions have regional, national and international functions. Besides education and research activities, universities provide counseling services for national security. Dumlupmar University, located in the Aegean region is a state university. Education is the main objective of Dumlupmar University. Besides her main objective, the other objectives are to provide efficient use of local resources and developing local socio- cultural structure. Continuing to her development, Dumlupmar University is promoting local economy by her investments and changing the social structure by her socio-cultural activities.