Fotovoltaik hücreler içeren farklı fiber takviyeli polimerlerle kompozit yapı üretimi ve bir ulaşım taşıtında uygulaması
Manufacturing composite structure with different fiber reinforced polymers containing photovoltaic cells and application in a transportation vehicle
- Tez No: 716634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SARIKANAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Ulaşım, Energy, Mechanical Engineering, Transportation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tezde fotovoltaik hücrelerin polimer kompozit malzeme içinde kapsüllenmesiyle hücrelerin dış ortam şartlarından korunmasını sağlayan özgün bir yapı üretilmiş ve bu yapının özellikleri incelenmiştir. Fotovoltaiklerin şebeke dışı (off-grid) enerji sağlayabilmesi ve kompozitlerin mukavemet ve hafiflik gibi sunduğu üstün malzeme özellikleri ulaşım sektöründe her ikisi için de önemli kullanım alanları yaratmaktadır. Tez kapsamında bu iki alanın sağladığı özelliklerin sentezlendiği özgün bir yapı tarif edilmiş ve yeni nesil paylaşımlı işletim modeline sahip bir elektrikli araçta kullanımı örneklendirilerek test edilmiştir. Üretilen yapıda ideal malzeme içeriğini belirleyebilmek amacıyla önce farklı takviye malzemeleriyle polimer kompozit örnekler elde edilmiş, fiziksel özellikleri bakımından birbirleriyle kıyaslanmış, malzeme içeriği, kompozit yapısı ve üretim adımları belirlenmiştir. Sandviç yapıda üretimi gerçekleştirilen kompozit FV modül elektrikli bir kara taşıtında test edilmiş ve bulgular tezde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a unique structure was produced by encapsulating photovoltaic cells in polymer composite material, which protects the cells from external environmental conditions, and the properties of this structure were investigated. The ability of photovoltaics to provide off-grid energy and the superior material properties of composites such as strength and lightness create important areas of use for both in the transportation sector. Within the scope of the thesis, a unique structure in which the features provided by these two fields is synthesized has been described and tested by exemplifying its use in an electric vehicle with a new generation shared operating model. In order to determine the ideal material content in the produced structure, polymer composite samples were obtained with different reinforcement materials, compared with each other in terms of physical properties, material content, composite structure and production steps were determined. The produced sandwich structured composite PV module was tested in an electric land vehicle and the findings were presented in the thesis.