Genç bireylerin kültürel yabancılaşmasında dizilerin rolü
The role of TV series in the cultural alienation of young people
- Tez No: 716633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Yabancılaşmanın kültür üzerinden var olması şeklinde tanımlanan kültürel yabancılaşma, bireylerin içerisinde yaşadıkları toplumun var olan kültürel değerlerinden uzaklaşması, aralarına mesafe girmesi özellikle de farklı kültürel değerleri kendisine yakın görerek kanıksamasıyla ortaya çıkan bir sorunu teşkil etmektedir. Kültürel yabancılaşma tarihsel süreç içerisinde yeni bir kültüre geçişte yaşanan bir adaptasyon sorunu olarak görülmesiyle beraber bugün kültürel yabancılaşmanın medya vasıtasıyla yaşanabileceği savı öne sürülmektedir. Medya, yabancı olumlu kültürel kodların yanı sıra olumsuz kültürel kodlar üreterek birey ve toplumun kültürel yabancılaşmasında rol oynayabilmektedir. Aynı zamanda bir medya ürünü olarak dizilerinde insanların hayatlarının içine girmesi, kendisine bağlaması ve onların duygu, düşünce ve davranışlarını etkilediği eleştirisi sıklıkla dile getirilmektedir. Bu bağlamdan yol çıkarak, bu çalışma "ulusal/ karasal yayında yayın yapmış yabancı yapımdan uyarlama dizilerin 18-29 yaş arasında sınırlandırılan genç bireyler üzerinde kültürel yabancılaşmasında bir rolü olup olmadığını belirlemeyi amaçlamıştır. Kültürel yabancılaşmanın temeli kültürel unsurlar arasındaki dil, sanat, ahlak, kimlik, giyim ve yaşam tarzının yozlaşmasına veya değişmesine dayandırılmış ve araştırma kapsamında nicel araştırma yöntemi izlenerek tarama modeli benimsenmiştir. Bu kapsamda, araştırmada web tabanlı anket tekniği uygulanarak dizileri izleyen genç bireylere ulaşmayı hedeflemiştir. Anket çalışması üç bölümden oluşturulmuş, ilk iki bölüm demografik sorular ile araştırma ön sorularına yönelik çoktan seçmeli soruları içermektedir. Üçüncü ve son bölüm ise yabancı yapımdan uyarlama dizilerin kültürel yabancılaşmaya etkisi üzerine 22 soruluk likert ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada 18-29 yaş ile sınırlandırılmış 302 genç bireye ulaşılmış ve bu bireylerin yabancı yapımdan uyarlama dizilerinde yansıtılan yabancı kültürel kodların karşısında duygu, düşünce, tutum ve davranışlarını öğrenerek kültürel yabancılaşmaya bir etkisinin olup olmadığı anlaşılmaya çalışılmıştır. Betimleyici istatiksel veri analiz yöntemi tercih edilmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde; genç bireyler yabancı yapımdan uyarlama dizilerini izlerken yabancı kültürel unsurlara ve değerlere rastlamakta ve yabancı kültürel kodlar ilgilerini çekmektedir. Son olarak gençler yabancı yapımdan uyarlama dizilerini izledikten sonra kendi kültürleri dışında yabancı kültüre ait unsurları veya değerleri günlük hayatlarına geçirmek istemektedirler.
Özet (Çeviri)
Cultural alienation, which is defined as the existence of alienation through culture, constitutes a problem that arises when individuals move away from the existing cultural values of the society they live in, and distance themselves from it, especially when they see different cultural values as close to themselves. Although cultural alienation was seen as an adaptation problem experienced in the transition to a new culture in the historical process, it is argued that cultural alienation can be experienced through the media today. The media can play a role in the cultural alienation of individuals and society by producing negative cultural codes as well as foreign positive cultural codes. At the same time, as a media product, it is often criticized that TV series get into people's lives and make a bond with them and affect their feelings, thoughts, and behaviors. Starting from this point of view, This study aims to determine whether the TV series adapted from foreign productions and broadcasted on national/terrestrial channels have a role in the cultural alienation of young individuals between the ages of 18-29. In this context, the basis of cultural alienation is based on the degeneration or change of a language, art, morality, identity, clothing, and lifestyle between cultural elements. In the scope of the research, the quantitative research method was followed and the screening model was adopted. This research aims to reach young individuals that watch TV series by applying web-based survey techniques. The survey study consists of three parts, the first two parts include demographic questions and multiple-choice questions for the research preliminary questions. In the third and last part, a 22-question Likert scale was used on the effect of TV series adapted from foreign productions on cultural alienation. In the study, 302 young individuals who were limited to the age of 18-29 participated and it was tried to understand whether these individuals were affected by cultural alienation by learning their emotions, thoughts, attitudes, and behaviors against the foreign cultural codes reflected in the adaptation series in foreign productions. In this paper, the Descriptive statistical data analysis method is preferred. As a result of the findings obtained; Young individuals encounter foreign cultural elements and values while watching adaptations from foreign productions, and foreign cultural codes attract their attention. Finally, after watching TV series adapted from foreign productions, young people want to include foreign cultural elements or values into their daily lives, apart from their own culture.