Bir üniversite hastanesinde konik ışınlı bilgisayarlı tomografinin çocuk ve genç bireylerde kullanım endikasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of indications for cone beam computed tomography in children and young individuals in a university-based hospital
- Tez No: 716638
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESTE ÖZGÜR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) çekilen çocuk ve genç hastalarda KIBT endikasyonlarını ve bu endikasyonların farklı kategorilere (yaş, cinsiyet, görüntü alanı, görüntülenmek istenen bölge) göre dağılımı incelemektir. 01 Ocak 2018 - 01 Ocak 2020 tarihleri arasında çekilen toplam 7131 görüntü değerlendirilmiş ve KIBT istek formları eksiksiz olan 0-18 yaş aralığındaki 649 pediatrik hasta dahil edilmiştir. Her birey için cinsiyet, doğum tarihi, KIBT alınan tarih, KIBT isteği yapılan anabilim dalı, KIBT istek nedenleri, görüntü alanı (FOV), görüntülenmek istenen bölge (ROI), KIBT'nin tekrar edilmesi gereksinimi ve aynı bireyden takip için KIBT alınma durumu ile tarihleri kaydedilmiştir. Çocuk ve genç hastalarda en fazla belirlenen KIBT istek nedeni“maloklüzyon ve dentofasiyal anomaliler”(%28.7) olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the indications of cone beam computed tomography (CBCT) in children and young patients who underwent a CBCT scan in Hacettepe University Faculty of Dentistry and the distribution of the CBCT indications according to different categories (age, gender, field of view, region of interest). A total of 7131 CBCT scans, which were taken between 01 January 2018 and 01 January 2020, were reviewed and 649 pediatric patients (0-18 years) with complete request forms were included. Data related to gender, date of birth, date of CBCT scan, referring department, CBCT indications, field of view (FOV), region of interest (ROI), need for re-exposure, consecutive follow-up scans and their timing were recorded. The most common reason for CBCT referral in children and young patients was“maloclusion and dentofacial anomalies”(%28.7).