Maysa ve Bulut animasyon dizisinde yer alan dokumalardaki motiflerin incelenmesi
Investigation of handicraft motifs located in Maysa and Bulut animation series
- Tez No: 716639
- Danışmanlar: DOÇ. HANDE KILIÇARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Özellikle yeni teknolojilerin etkisiyle hızlı bir şekilde küreselleşen dünyamızda popüler kültür olarak adlandırılan kitle kültürü yaygınlaşmaktadır. Kitle kültünün etkisi altında kalan topluluk ya da gruplara ait kültürler çeşitli öğelerini teker teker kaybetmektedirler. Bu kaybolan öğeler çoğunlukla örf, adet, anane gibi somut olmayan kültürel miras öğeleridir. Bu öğelerin kaybolmasını engelleyerek, kültürel çeşitliliğin ve devamlılığın sağlanabilmesi için toplumsal kültürün yeni kuşaklara aktarımı şarttır. Kitle kültürünün etkilerine karşı kullanılabilecek en etkili araç yine kitle kültürünün yaygınlaşmasında en büyük rolü oynayan televizyonlardır. Özellikle çocukların ilgisini çeken ve başından kalkmak istemedikleri animasyon dizilerinin kültür aktarım aracı olarak kullanılması son derece etkili olmaktadır. Doküman incelemesi şeklinde gerçekleştirilen bu çalışmada“Maysa ve Bulut”animasyon dizisinde yer alan ve dokumalarda kullanılan motifler belirlenerek, bu motiflerin alanyazında yer alan motifler ile tutarlılığı incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda Maysa ve Bulut animasyon dizisinde toplam 54 farklı motifin kullanıldığı belirlenmiştir. Bu motiflerin 20 tanesi doğum ve çoğalma ile ilgili motifler, 22 tanesi hayatı simgeleyen motifler, 2 tanesi ölümü simgeleyen motifler, 7 tanesi günlük hayata dair betimlemeler ve 3 tanesi de tanımlanamayan motiflerdir. Belirlenen motiflerin büyük çoğunluğunun alanyazında yer alan motifler ile uyumlu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our world, which is rapidly globalizing with the effect of new technologies, mass culture, which is called popular culture, is becoming widespread. Cultures belonging to communities or groups that are under the influence of the mass cult lose their various elements one by one. These lost items are mostly intangible cultural heritage items such as customs and traditions. It is necessary to ensure the transfer of social culture to new generations in order to prevent the disappearance of these elements and to ensure cultural diversity and continuity. The most effective tool that can be used against the effects of mass culture is television, which plays the biggest role in the spread of mass culture. The use of animation series, which especially attract the attention of children and that they do not want to leave, as a means of cultural transfer is extremely effective. In this study, which was carried out as a document review, the motifs used in the weavings in the“Maysa ve Bulut”animation series were determined and the consistency of these motifs with the motifs in the literature was examined. As a result of the examinations, it was determined that a total of 54 different motifs were used in the Maysa ve Bulut animation series. 20 of these motifs are about birth and reproduction, 22 motifs are symbolizing life, 2 motifs are symbolizing death, 7 motifs are depictions of daily life and 3motifs are unidentified. The majority of the determined motifs are compatible with the motifs in the literature.