Öğretmen etik davranışları ile ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin müzik dersine yönelik tutumları arasındaki ilişki
The relationship between teacher ethical behaviors and attitudes of primary school 4th grade students towards music lesson
- Tez No: 716644
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Etik Değerler Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, öğretmen etik davranışları ile ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin müzik dersine yönelik tutumları arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmada ayrıca öğretmenlerin kişisel bazı değişkenleri ile etik davranışları ve öğrencilerin kişisel bazı değişkenleri ile müzik dersine yönelik tutumları arasında anlamlı fark olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Türkiye genelinde 2019-2020 eğitim-öğretim yılında betimsel tarama modelinde gerçekleştirilen çalışmada, çalışma grubunu ilkokul 4. sınıf düzeyinde eğitim veren 84 öğretmen ile ilkokul 4.sınıfta eğitim gören 130 öğrenci oluşturmuştur. Veri toplamada“Öğretmen Etik Davranışlar Ölçeği”ile“Müzik Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde parametrik olmayan yöntemler kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, öğretmelerin genel olarak öğretmenliğe olumlu bakış açısına sahip oldukları; öğrencilerin müzik dersine yönelik zihinsel imgelerinin olumlu öğeler içerdiği görülmüştür. Öğretmenlik etik davranışlarının cinsiyet, yaş ve kıdem yılı değişkenine göre farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Kız öğrencilerin müzik dersine yönelik tutumlarının, erkek öğrencilerden daha olumlu olduğu belirlenmiştir. Çalışmada öğrencilerin müzik dersine yönelik tutumlarının, bir müzik aleti çalıyor/çalmış olma durumu değişkenine göre farklılık göstermediği, fakat yakın akrabalarında müzik aleti çalan olması durumunda öğrencilerin müzik dersine yönelik tutumlarının daha olumlu olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin öğretmenlik etik davranışları ile öğrencilerin müzik dersine yönelik tutumları arasında anlamlı bir ilişkili olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between teacher ethical behaviors and primary school 4th grade students' attitudes towards music lesson was examined. In the study, it was also aimed to determine whether there is a significant difference between some personal variables of teachers and their ethical behaviors and students' personal variables and their attitudes towards the music lesson. In the study carried out in the descriptive screening model in the 2019-2020 academic year throughout Turkey, the working group consisted of 84 teachers who gave education at the 4th grade level of primary school and 130 students in the 4th grade of primary school.“Teacher Ethical Behaviors Scale”and“Attitude Scale towards Music Lesson”were used in data collection. Non-parametric methods were used in the analysis of the data. As a result of the research, it has been observed have been a positive perspective of teachers about teaching, and it has been observed that the mental images of the students for the music lesson contain positive elements. It has been determined that teaching ethical behaviors do not differ according to gender, age and years of seniority. It was determined that female students' attitudes towards music lessons were more positive than male students. In the study, it was determined that the students' attitudes towards the music lesson did not differ according to the variable of playing/having played a musical instrument, but if their close relatives played a musical instrument, the students' attitudes towards the music lesson were more positive. It was determined that there was no significant relationship between teachers' ethical behaviors in teaching and students' attitudes towards music lessons.