Çocuklar arasında yaygınlaşan argo-küfür kullanımının azaltılmasında ailenin ve okullarda verilen değerler eğitiminin rolü
The role of the values education provided by the families and schools to kids in terms of reducing the common usage of bad words – cusswords
  1. Tez No: 716643
  2. Yazar: ZÜLEYHA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Argo-küfür toplum tarafından hoş karşılanmayan, çoğunlukla insanları aşağılama amacı güden ifadeler olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte; çocuktan büyüğe, gençten yaşlıya hemen her kesimde bu kelimelerin kullanıldığı görülmektedir. Günlük iletişimin vazgeçilmezi haline gelen bu kelimeler; özellikle çocuklar arasında da yaygınlaşarak günden güne ciddi problemler ortaya çıkarmaktadır. Bu araştırmada; çocuklar arasında gün geçtikçe yaygınlaşan argo-küfür kullanımının sebepleri öğretmen ve veli görüşleri çerçevesinde incelenmiştir. Bu araştırmanın amacı; çocukların argo-küfür kullanımının sebeplerini tespit etmek ve bu problemi azaltabilmek için aile ve okullarda verilen değerler eğitimi kapsamında çözüm önerileri sunmaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi desenlerinden fenomenolojik desen tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi kullanılarak belirlenmiştir. Çalışma grubunu Trabzon ve Rize'nin farklı ilçelerinde resmi eğitim kurumlarında görev yapan 50 öğretmen, Trabzon ve Rize'nin farklı ilçelerinde ikamet eden 25 veli oluşturmaktadır. Veriler; yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile elde edilmiş ve betimsel analize tabi tutularak tablolara aktarılmıştır. Araştırma sonuçları, çocuklar arasında argo-küfür kullanımının; kaygılandırıcı bir davranış olarak kabul edildiğine, teknoloji kullanımının artmasıyla günden güne yaygınlaştığına, günlük iletişim dili olarak kabul edildiğine ve normalleştirildiğine, ailenin denetimi, ilgisi, bilinçli yaklaşımıyla azaltılabileceğine ve okullarda verilecek değerler eğitimi çalışmalarıyla önlenebileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The bad words- cuss words are the expressions that are not being accepted in society and are believed to be used to humiliate other people. However; it can be seen that from every walk of life from youngsters to elder people, these words are being used. Being undeniably the keystone of everyday life, these words are creating serious problems day by day and becoming widespread. This study analyzes the reasons for using bad words- cuss words within the scope of teacher and guardian perspective. The purpose of this study is to detect the reasons for using bad words- cuss words of children and to provide solutions to decrease this problem within the context of values education provided by families and schools. In this qualitative research, the phenomenological type is being preferred. The study group of the research is being determined by using convenience sampling within purposeful sampling methods. The study group consists of 50 teachers working for different government institutions in different districts of Trabzon and Rize and 25 guardians reside in different districts of Trabzon and Rize. The data is collected by using a semi-structured interview and tabulated through descriptive analysis. The result of this study indicates that the usage of bad words- cuss words among children is accepted to be worrisome behavior, it's becoming widespread day by day with the increased usage of technology, it's being normalized and accepted as a part of daily communication, it can be decreased with the supervision, attention and well-informed attitudes of family and the values education provided by the schools.