Artvin ili katı atık toplama taşıma sisteminin optimizasyonu ve geri kazanım uygulamaları
Optimization of solid waste collection transport system in Artvin province and recycling applications
- Tez No: 716662
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÇORUH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Katı atık miktarı, nüfus artışı, sanayileşme ve hızlı şehirleşmeye bağlı olarak, dünyada ve ülkemizde sürekli bir artış göstermektedir. Atık miktarının artışına bağlı olarak, katı atık yönetimi için yapılan yatırımlar da sürekli artmaktadır. Belediyeler için, katı atıkların toplanması ve taşınması işlemleri, maliyet bakımından en yüksek paya sahiptir. Bu sebeple, bu sürecin iyi bir şekilde yönetilmesi, maliyet, çevre ve zaman açısından büyük öneme sahiptir. Aksi durumlarda; yakıt tüketiminin artışı, zaman israfı, amortisman gideri, çevre ve kamu sağlığı açısından problemlere neden olur. Bu çalışmada; bahsedilen hususların, Artvin Belediyesi özelinde incelemesini içermektedir. Çalışmada katı atıkların toplama sistemine ait yol ağları, çalışma alanının demografik yapısı ve bu bölgede ortaya çıkan atık miktarları ile ilgili veriler ortaya konulmuştur. Bu veriler aracılığıyla, katı atık toplama ve taşıma sisteminde, coğrafi bilgi sistemi tabanlı güzergâh optimizasyonu ile her mahalleye ait optimum güzergâh tespiti yapılmış ve fayda-maliyet açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The amount of solid waste shows a continuous increase in the world and in our country, depending on population growth, industrialization and rapid urbanization. Depending on the increase in the amount of waste, investments made for solid waste management are constantly increasing. For municipalities, the collection and transportation of solid waste has the highest share of costs. For this reason, good management of this process is of great importance in terms of cost, environment and time. Otherwise; The increase in fuel consumption causes problems in terms of time wastage, depreciation expense, environment and public health. In this study; It includes the examination of the mentioned issues in the Municipality of Artvin. In the study, data about the road networks of the solid waste collection system, the demographic structure of the study area and the amount of waste generated in this region were presented. By means of these data, the optimum route for each neighborhood has been determined in the solid waste collection and transportation system with the geographical information system-based route optimization and evaluated in terms of benefit-cost.