İnsan diş eti fibroblastlarında hyaluronik asit yüklü gümüş nanoparçacıkların in vitro yara iyileştirme potansiyeli
In vitro wound healing potential of hyaluronic acid-loaded silver nanoparti̇cles in human gingal fibroblasts
  1. Tez No: 716663
  2. Yazar: ZARRIN SALAJI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN İLKER MEDİNE, DOÇ. DR. BANU ÖZVERİ KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kanser tedavisi gören hastalarda bifosfonatların uzun süre kullanımına bağlı olarak çene kemiği osteonekrozu ve diş etlerinde yara oluşumları gözlenmektedir. Bu yaraların tedavisinde rutinde çeşitli ağız gargaraları kullanılmaktadır. Ancak bu tip gargaralar ağız içerisinde tükürük ile yara bölgesinden hızlıca uzaklaşırlar. Dolayısıyla kullanılan gargaralar yara bölgesinde uzun süre etkinliğini gösteremediği için yara iyileştirme potansiyelleri oldukça düşük kalmaktadır. İlerleyen süreçte ağızda bulunan bakteriler ve dış kaynaklı kontaminasyonların etkisi ile derin ağız yaraları oluşur. Bu durum hastanın acı çekmesine ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Bu çalışmada, yara iyileştirme potansiyeli daha yüksek olan bir ürün geliştirmek amacıyla, hücre proliferasyonunu arttırıcı özelliği bulunan hyaluronik asit ile antibakteriyel özelliğe sahip gümüş nanoparçacıkları konjuge edilip, elde edilen konjugatın insan diş eti fibroblastları üzerinde in vitro yara iyileştirme potansiyeli tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Due to the long-term use of bisphosphonates in patients undergoing cancer treatment, osteonecrosis of the jawbone and wound formation on the gums are observed. Various mouthwashes are routinely used in the treatment of these wounds. However, this type of mouthwash quickly moves away from the wound area with saliva in the mouth. Therefore, since the mouthwashes used cannot show their effectiveness in the wound area for a long time, their wound healing potential remains very low. In the following process, deep mouth sores occur with the effect of bacteria in the mouth and external contamination. This causes the patient to suffer and reduce their quality of life. In this study, in order to develop a product with higher wound healing potential, in vitro wound healing potential of the obtained conjugate on human gingival fibroblasts was determined by conjugating hyaluronic acid, which has cell proliferation-enhancing properties, and silver nanoparticles with antibacterial properties.