Artvin ili katı atıklarının biyogaz potansiyeli
Biogas potential of solid waste in Artvin province
- Tez No: 977068
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Artvin ilinde oluşan evsel ve hayvansal atıklar üzerine kapsamlı bir inceleme yaparak, bu atıkların biyogaz üretimi açısından taşıdığı potansiyeli ortaya koymaktadır. Çalışma kapsamında, Artvin ilinde oluşan evsel katı atıklar ile hayvansal atıkların biyogaz potansiyelinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda öncelikle ilin nüfus projeksiyonları hesaplanmış, kişi başına düşen günlük atık üretim miktarları belirlenerek gelecekte oluşması muhtemel atık miktarları tahmin edilmiştir. Evsel katı atıkların düzenli depolama sahasında oluşturabileceği biyogaz miktarının hesaplanmasında, Amerika Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından geliştirilen LandGEM (Landfill Gas Emissions Model) kullanılmıştır. Model aracılığıyla elde edilen depo gazı üretim verileri analiz edilerek biyogaz potansiyeli ortaya konmuştur. Hayvansal atıkların biyogaz potansiyelinin belirlenmesinde ise, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü'nün hazırlamış olduğu Biyokütle Enerjisi Potansiyeli Atlası'ndan elde edilen veriler esas alınmış; hayvan varlığına ilişkin sayısal bilgiler ile literatürde yer alan teknik katsayılar doğrultusunda potansiyel biyogaz üretim miktarları hesaplanmıştır. Elde edilen bulgular, Artvin ilinde atık yönetimi politikalarının geliştirilmesi ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artırılması açısından önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comprehensive analysis of the municipal solid waste and animal waste generated in the province of Artvin, aiming to reveal their potential for biogas production. The primary objective of the study is to determine the biogas potential of household and animal waste in Artvin. In this context, population projections for the province were calculated, daily per capita waste generation rates were identified, and the estimated future waste quantities were forecasted. The biogas potential of municipal solid waste destined for the sanitary landfill site was calculated using the LandGEM (Landfill Gas Emissions Model), developed by the United States Environmental Protection Agency (EPA). The data obtained from the model regarding landfill gas production were analyzed to estimate the biogas potential. For animal waste, data from the Biomass Energy Potential Atlas prepared by the General Directorate of Energy Affairs under the Ministry of Energy and Natural Resources were used. Based on these data, along with livestock numbers and technical coefficients available in the literature, the potential biogas production from animal waste was calculated. The findings of the study offer significant contributions to the development of waste management policies and the promotion of renewable energy use in Artvin.