Yönetici verimliliğinin artırılmasında modern yaklaşımlar ve bir uygulama
Modern approach on manager productivity increase and a practice
  1. Tez No: 71669
  2. Yazar: MEVLİT DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. HAKKI DÜĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
IV ÖZET Bir yönetici, işletmede çalışanları etkileyerek güdüleyen, örgütün faaliyetlerine yön veren, amaç ve hedeflere etkin ve verimli bir şekilde ulaştıran kimsedir. Bunların yanında, bir miktar teknik yeteneklere sahip olması gerekir. Bugün artık, yönetim ve güdüleme aynı anlamda iki deyim olarak kabul edilmektedir. Yöneticinin astlarının gerçek ihtiyaçlarını görebilecek ve onların ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir kişi olması gerekmektedir. Bu ise, ancak sezgi ve anlayış ile mümkün olabilir. Bu alanda seziş ve anlayışın yerini alabilecek bir başka nitelik yoktur. Bunlar, bir insanda sadece bilgi ve eğitimin doğurduğu bir sonuç değildirler. Bunlar, zeka, toplumu huzura kavuşturabilecek tutumlara yer verilmesi ile ilgili değerlendirimeleri ve seçimi yapabilmekte ilgili yeteneklerdir. Bir yöneticinin başarısında önemli yeri olan ve onun başarısını etkileyen bir çok faktörler vardır. Ancak, yöneticinin görevlerini yerine getirmesi ve emrindekilerle ilişkilerinde en büyük değer taşıyan unsur onun verimliliğe yönlendirilmiş zekasıdır. Küreselleşen dünyada verimlilik, işletme yöneticilerinin başarısı için belirleyici bir özelliğe sahiptir. Çalışmada bunun düzeyini belirlemek için, ülkemiz işletme yöneticilerinin verimlilik yönelimli çalışma performanslarına gerek teorik, gerekse uygulamalı olarak katkıda bulunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A manager is a person who has capability to motivate people in his organization, direct the organization's activities and make it possible for the organization to reach its aims and goals effectively. in addition of ali these capabilities, a managerr also has to have some technical skills. Recently, management and motivation began to be accepted as two phrases that express the same meaning. A managerr has to be able to see his subordinates real needs and ansvver these needs. This is possible only if a manager has intuition and understanding. For this purpose, there is no concept that we can subsidize instead of intuition and intelligence. They are not result that are resulted from knowledge and education in a person. They are abilities that related to intelligence and behaviors that will enable us to evaluate and select procedures that will create a peaceful society. There are many factors that affect a manager's success. But the most important factor for a manager to perform duties and communicate with subordinates is his intelligence that is directed tovvards productivity. in the vvorld that becomes more and more global everyday, productivity has a big importance for manager's success. To be able to determine importance level of this phenomenon, in this study, it is aimed to contribute, theoretical and practical, manager's productivity oriented work performances.