İşgören verimliliğinin artırılmasında liderin rolü
The Effect of leader by the means of diffirent leader types to improve efficiency of workers
  1. Tez No: 136877
  2. Yazar: GÖKSEL DALDEVİREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bilgi çağı ve toplumu kavramlarının gelişmesiyle birlikte, yönetici/lider kavramlarının da anlam ve özelliklerinde de bazı değişiklikler olmaya başlamıştır. Günümüzde, her türlü kurum ve kuruluşun basan sağlamasında liderlik kavramından daha önemli bir başlık nerdeyse yok gibidir. Organizasyonların değişim ihtiyaçlarına bağlı olarak liderlik kavramı da gün geçtikçe değişim göstermektedir. Liderlikle ilgili tüm fikir ve yazılarda esas olan üç boyut vardır; insan, etki, hedefler. Liderlik, insanların içerisinde gelişip, etkileme gücünün kullanılmasını içermekte ve bu güçten belirlenen hedeflere ulaşmada faydalanılmaktadır. Bu söylenenler ışığında liderlik, hedeflere ulaşılması amacıyla insanları etkileyebilme/yönlendirebilme gücü olarak tanımlanabilir. Çalışmanın birinci bölümünde, işgören verimliliğinin tanımı ve bu kavramı etkileyen unsurlar üç farklı boyutta incelenmiştir. Yine bu bölümde işgören verimliliğinin arttırılmasında rolü olan etkenler incelenmiş ve verimlilik üzerinde ne gibi etkileri oldukları araştırılmıştır. İkinci bölümde çalışmanın temel öğelerinden biri olan liderlik ve lider kavramları tanımlanmıştır. Bu tanımlar ışığında lider ile yönetici arasındaki farklılıklar saptanmış ve lideri belirleyen unsurlar açıklanmıştır. İkinci bölümün ilerleyen safhalarında, farklı liderlik tiplerinin tanımlan yapılıp klasik liderlik yaklaşırdan ile modern liderlik yaklaşımlan ayrı ayrı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise ilk iki bölümde anlatılan bilgiler doğrultusunda farklı liderlik türlerinin farklı boyutlar bazında işgören verimliliğine etkileri değerlendirilmiş ve son olarak bütün bu bilgiler ışığında temelde liderlik türlerinin arasında iyi veya kötü gibi bir sınıflandırma yapmanın doğru olmayacağı, liderlik kavramının lider, izleyici ve koşullara bağlı olarak değişim gösterebileceği sonuçlarına varılmış ve geleceğin liderinin beklenen niteliği hakkında son bir değerlendirme yapılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
THE AFFECT OF LEADER BY THE MEANS OF DIFFERENT LEADER TYPES TO IMPROVE EFFICIENCY OF WORKERS Keywords : Leader, Leadership, modern leadership approaches, efficiency SUMMARY Following the improvement of the concepts, such as, information age and society, both properties and meaning of manager/leader concepts are also changing in time. Nowadays, there is probably no topic more important to business success today than leadership continues to evolve as the needs of organizations change. Among all these ideas and writings about leadership, three aspects stand out-people, influence and goals. Leadership occurs among people, involves the use of influence and is used to attain goals. Depending on these writings leadership may be defined as, the ability to influence people toward the attainment of goals. In the first chapter, both follower efficiency and the factors that affect the efficiency of followers were investigated by the means of three aspects. The elements that help follower efficiency grow up also mentioned in the same chapter. In the second chapter, leader/leadership, one of the main concept of this study, has been defined. The difference between leader and manager have been determined and the elements, that are supposed to be natural properties of an effective leader, have been defined. Afterwards, both types of leadership and traditional/modern approaches of leadership have been mentioned in chapter two. In the last chapter, the affect of each leader type on the efficiency of personnel and the way of interaction among people have been evaluated according to the concept of the first two parts. In conclusion, it is determined that classifying leader types in some titles such as, good or bad, is not an effective approach. It is told that leadership is a function of three components called follower, leader and condition and it may change at any time by the change of these components. Also a final evaluation of needed leader type in the future has been done in the last chapter. VII