Z kuşağının finansal risk toleransı ile finansal tutum ve davranışlarının incelenmesi: Ankara ili örneği
Investigation of financial risk tolerance and financial attitudes and behaviors of generation Z's sample of Ankara
  1. Tez No: 716720
  2. Yazar: AYÇA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ELİF YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Risk Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde önemi giderek artan finansal okuryazarlık kavramı ve yakın gelecekte hem Türkiye'de hem de dünyada iş dünyası üzerinde baskın hale gelecek olan Z kuşağıyla ilgili çok sayıda araştırma yapılmıştır. Ülkelerin finansal refahı açısından finansal tutum ve davranışların önemi çok büyüktür. Buradan hareketle yapılan bu çalışmada Z kuşağının finansal tutum ve davranışları ile finansal risk toleransları arasında bir ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Ankara İli'nde yaşayan Z kuşağının finansal risk tolerans düzeyleri ile finansal tutum ve davranışlarının incelendiği bu çalışmada anket yöntemiyle 431 kişi üzerinden veriler toplanmıştır. Verilerin analizi neticesinde Z Kuşağına mensup bireylerin finansal risk toleransının ortalama ve ortalama üstünde olduğu görülmüştür. Z kuşağını finansal tutum ve davranışlarının cinsiyete, babanın eğitim düzeyine, aylık kredi kartı harcamasına ve sahip olunan kredi kartı sayısına göre değiştiği ayrıca daha önce finansal konularda eğitim almış bireylerin finansal risk toleranslarının yüksek olduğu belirlenmiştir. Finansal risk toleransındaki değişimin finansal tutum ve davranışları etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Numerous studies have been conducted on the concept of financial literacy, which is becoming increasingly important today, and the generation Z, which will become dominant in the business world both in Turkey and in the world in the near future. Financial attitudes and behaviors are of great importance for the financial well-being of countries. In our study, we examined whether there is a relationship between the financial attitudes and behaviors of the Z generation and their financial risk tolerance. In this study, in which the financial risk tolerance levels and financial attitudes and behaviors of Generation Z living in Ankara Province were examined, data were collected from 431 people using the survey method. As a result of the analysis of the data, it was found that the financial risk tolerance of individuals belonging to Generation Z is on average and above average. Financial attitudes and behaviors in the Z generation, gender, father's education level, monthly credit card spending and also owned the credit card number changes compared to high educated individuals in financial matters financial risk tolerance is determined. It is concluded that the change in financial risk tolerance affects financial attitudes and behaviors.