Branş öğretmenlerinin yenilikçi öğretmen özellikleri ve teknoloji entegrasyonunu gerçekleştirebilme yeterliliklerinin incelenmesi
Investigation of branch teachers' competencies to perform innovative teacher characteristics and technology integration
  1. Tez No: 716719
  2. Yazar: GÖKHAN BAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSEDDİN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bilim ve teknolojide yaşanan hızlı ilerleme, bu gelişmeleri yakından takip etmeyi zorunlu kılmaktadır. Yenilikçi öğretmen, yenilikçilik fikrini benimseyen ve sınıf ortamında yenilikleri uygulayan öğretmenlerdir. Yenilikçi öğretmen aynı zamanda teknolojiyi de etkili kullanır. Teknoloji entegrasyonu, sınıf içinde teknolojiyi aktif kullanmak ve bilgiyi teknoloji araçlarıyla sunmaktır. Bu araştırmanın amacı, branş öğretmenlerinin yenilikçi öğretmen özelliklerini ve teknoloji entegrasyonunu gerçekleştirebilme düzeylerini incelemektir. Amaçlar doğrultusunda öğretmenlerin demografik özelliklerinin yenilikçi öğretmen özellikleri ve teknoloji entegrasyonu düzeylerine etkisi incelenmiştir. Ayrıca yenilikçi öğretmen özellikleriyle teknoloji entegrasyonu düzeylerinin birbiriyle ilişkisi analiz edilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemi seçilmiştir. Verilerin toplanması için kişisel bilgi formu, yenilikçi öğretmen özellikleri ölçeği ve teknoloji entegrasyonu göstergeleri ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Konya ili Akşehir ilçesinde görev yapan 546 branş öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda branş öğretmenlerinin yenilikçi öğretmen özellikleri ve teknoloji entegrasyonu düzeyleri çok yüksek seviyede bulunmuştur. Yenilikçi öğretmen özellikleri; cinsiyete, branşa, okul türüne, eğitim düzeyine ve kıdeme göre farklılık oluşturmamaktadır. 40 yaş ve üstü yaşa sahip öğretmenlerin yenilikçi öğretmen özellikleri puan ortalaması, 30-39 yaş aralığındaki öğretmenlerden anlamlı şekilde yüksektir. E-twinning projesinde yer alan öğretmenlerin yenilikçi öğretmen özellikleri puan ortalaması, projede yer almayanlara göre anlamlı şekilde yüksektir. Teknoloji entegrasyonu düzeyleri; cinsiyete, yaşa, okul türüne ve kıdeme göre farklılık oluşturmamaktadır. Bilişim teknolojileri öğretmenlerinin teknoloji entegrasyonu düzeyleri puan ortalaması, Türkçe, matematik, fen, sosyal bilgiler, din kültürü, rehber ve meslek dersleri alanı öğretmenlerinden anlamlı şekilde yüksektir. Yabancı dil alanı öğretmenlerinin teknoloji entegrasyonu düzeyleri puan ortalaması; matematik, fen, sosyal bilgiler, din kültürü ve meslek dersleri alanı öğretmenlerinden anlamlı şekilde yüksektir. Lisansüstü mezunu öğretmenlerin teknoloji entegrasyonu düzeyleri puan ortalaması, lisans mezunu öğretmenlerden anlamlı şekilde yüksektir. E-twinning projesinde yer alan öğretmenlerin teknoloji entegrasyonu puan ortalaması, projede yer almayanlara göre anlamlı şekilde yüksektir. Araştırma sonucunda yenilikçi öğretmen özellikleriyle teknoloji entegrasyonu düzeyleri arasında anlamlı ve olumlu bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca yenilikçi öğretmen özellikleri, teknoloji entegrasyon düzeyinin %44,3 oranında anlamlı bir yordayıcısıdır.
Özet (Çeviri)
The rapid progress in science and technology makes it necessary to follow these developments closely. Innovative teachers are teachers who adopt the idea of innovation and apply innovations in the classroom environment. The innovative teacher also uses technology effectively. Technology integration is using technology actively in the classroom and presenting information with technology tools. The purpose of this research is to examine the innovative teacher characteristics of branch teachers and their ability to integrate technology. In line with the objectives, the effects of teachers' demographic characteristics on innovative teacher characteristics and technology integration levels were examined. In addition, the relationship between innovative teacher characteristics and technology integration levels was analyzed. Quantitative research method was chosen in the study. Personal information form, innovative teacher characteristics scale and technology integration indicators scale were used to collect data. Relational screening model was used in the research. The sample of the research consists of 546 branch teachers working in the Akşehir district of Konya in the 2020-2021 academic year. As a result of the research, innovative teacher characteristics and technology integration levels of branch teachers were found to be very high. Innovative teacher features; does not differ according to gender, school type, education level and seniority. The average score of innovative teacher characteristics of teachers aged 40 and over is significantly higher than teachers aged 30-39. The average score of innovative teacher characteristics of the teachers involved in the e-twinning project is significantly higher than those who are not involved in the project. Technology integration levels; does not differ according to gender, age, school type and seniority. The technology integration levels of the information technology teachers are significantly higher than the teachers in the field of Turkish, mathematics, science, social studies, religious culture, guidance and vocational courses. The mean score of technology integration levels of foreign language teachers; mathematics, science, social studies, religious culture and vocational courses are significantly higher than teachers. The mean score of technology integration levels of graduate teachers is significantly higher than those of undergraduate teachers. The technology integration score average of the teachers involved in the e-twinning project is significantly higher than those who are not involved in the project. As a result of the research, a significant and positive relationship was found between innovative teacher characteristics and technology integration levels. In addition, innovative teacher characteristics are a significant predictor of technology integration level by 44.3%.