In vitro autocrine secretion of inflammatory cytokines in response to drug stress in HCC and LCSC populations
Enflamatuar sitokinlerin in vitro otokrin sekresyonunun hepatoselüler karsinomda karakterizasyonu ve kanser kök hücreleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 716721
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT MUYAN, DR. DENİZ CANSEN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Hepatoselüler karsinom (HSK), kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerindendir. Etiyolojisine bakılmaksızın, HSK, hücre ölümünü müteakip sürekli yara iyileşme tepkisini takiben bir inflamasyon kaskadıyla sonuçlanır. Bu nedenle, HSK'da infla- matuar belirteçlerin öneminin anlaşılması büyük önem taşımaktadır. HSK hastalarının serumlarında pro-enflamatuar sitokin interlökin-6 fazlaca rapor edilmiştir. Bu çalışmada, HSK hücre hattı Huh7'de IL-6 stimülasyonunun etkilerini araştırdık. Hücrelerde, IL-6 reseptörünün varlığı teyit edildikten sonra hücreler rekombinant IL-6'yla uyarıldı ve hücrelerin, IL-6'nın çoğalma, hücre göçü, köklülükle ilgili transkripsiyon belirteçlerinde ve LCSC belirteçlerinde değişiklik ve son olarak küre oluşturma kapasitesine etkisi incelendi. IL-6 stimülasyonunun çoğalmada önemli bir etkisinin olmadığını, ancak göç hızını önemli ölçüde arttırdığını; OCT4 ve NANOG gibi köklülük ilgili transkripsiyon faktörleri önemli ölçüde arttırdığını ve LCSC belirteçleri, CD133 ve EpCAM açısından zenginleştiği gözlemlendi. Genel olarak, IL-6'nın HSK'da önemli bir rol oynadığı ve daha fazla araştırılması gerektiği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Hepatocellular carcinoma (HCC) is one of the leading causes of cancer-related mortality. Regardless of its etiology, HCC originates from the constant wound-healing response subsequent to cell death and resulting in a cascade of inflammation. Hence, understanding the importance of inflammatory markers in HCC lies a great importance. A well-known pro-inflammatory cytokine; interleukin-6 has been numerously reported in the sera of HCC patients. This study investigated the effects of IL-6 stimulation in HCC cell line Huh7. After the presence of IL-6R was confirmed, cells were stimulated with recombinant IL-6 to check IL-6's effect on proliferation, cellular migration, change in the stemness related transcription markers and LCSC markers and lastly, sphere formation capacity. We observed that IL-6 stimulation does not have a significant effect on proliferation, but it increases the migration rate of Huh7 cells significantly. Expression of stemness-related transcription factors such as OCT4 and NANOG, as well as LCSC markers (CD133, and EpCAM) increases significantly. Overall, we concluded that IL-6 plays an important role in HCC and the molecular mechanisms behind this effect needs to be further investigated.