Kösrelik göleti (Ankara)'nin bazı su kalitesi parametrelerinin incelenmesi
Investigation of some water quality parameters of Kösrelik pond (Ankara)
  1. Tez No: 716742
  2. Yazar: FATİH ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında; Ankara ili Keçiören ilçesinde yer alan Kösrelik Göleti'nde Mayıs 2020 - Nisan 2021 tarihleri arasında her ay numuneler alınarak su kalitesi yönünden bazı parametreler ölçülmüştür. Yapılan bu ölçümler, Göletin tamamını ifade eden üç farklı örnekleme istasyonunda yapılmıştır. Örnekleme istasyonları Kösrelik Göletin kuzey kısmı, göletin doğu kısmı ve göletin batı kısmı olarak belirlenmiştir. Araştırma süresi boyunca örnekleme istasyonlarından her ay bir su numunesi alınarak laboratuvarda analizleri yapılmıştır. Sahada yapılan ölçümlerle beraber yıllık ve mevsimlik değerleri tetkik edilmiştir. Göletin su kalite paramatrelerini belirlemek amacıyla çözünmüş oksijen, tuzluluk, pH, sıcaklık, elektriksel iletkenlik, askıda katı madde miktarı, klorür, sülfat, sodyum, potasyum, toplam alkanite, magnezyum, kalsiyum, nitrit, nitrat, kalsiyum+magnezyum, bikarbonat, bor, sodyum adsorbsiyon oranı (SAR) olarak 19 adet kalite göstergelerinin analizleri yapılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda yıllık değerler istasyonlar arasında ve mevsimsel olarak karşılaştırılmış olup istatistikleri çıkarılmıştır. İstatiksel verilerin incelenmesi sonucunda göletin II. sınıf su kalitesinde olduğu belirlenmiştir. II. sınıf su kalitesi özellikleri düşünüldüğünde kirlilik sorununa yol açacak bir durumun olmadığı görülmüştür. Göletin kalite göstergeleri açısından sucul canlıların yaşamlarına uygun bir ortam olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; Some parameters were measured in terms of water quality by taking monthly samples between May 2020 and April 2021 in Kösrelik Pond located in Keçiören district of Ankara province. These measurements were made at three different sampling stations representing the entire pond. Sampling stations were determined as the northern part of Kösrelik Pond, the eastern part of the pond and the western part of the pond. During the research period, a water sample was taken from the sampling stations every month and analyzed in the laboratory. Along with the measurements made in the field, annual and seasonal values were examined. In order to determine the water quality parameters of the pond, dissolved oxygen, salinity, pH, temperature, electrical conductivity, amount of suspended solids, chloride, sulfate, sodium, potassium, total alkane, magnesium, calcium, nitrite, nitrate, calcium+magnesium, bicarbonate, boron, 19 quality indicators as sodium adsorption rate (SAR) were analyzed. In line with the data obtained as a result of the research, annual values were compared between stations and seasonally, and statistics were obtained. As a result of examining the statistical data, the pond II. class water quality was determined. II. Considering the class water quality characteristics, it has been observed that there is no situation that will cause pollution problems. It has been determined that the pond can be a suitable environment for aquatic creatures in terms of quality indicators.