Death as a reflection of the nineteenth century spiritualism into spirit photography
On dokuzunu yüzyıl ruhçuluğunun ruh fotoğrafçılığına yansıması olarak ölüm
- Tez No: 716764
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA HEPDİNÇLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema ve Medya Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
On dokuzuncu yüzyılda spiritüalizm sadece ruhların varlığını kanıtlamaya yönelik bir alan değil, ana problemi ölüm olan ve ölümden sonraki yaşamın varlığına inanan bir inanç biçimidir. Toplumsal olarak modernizmin ve modernizmle gelişen emperyalizmin yaygınlaştığı bir ideolojide Kilise gibi belirli kurumların gittikçe daha da katılaşması ölüm üzerine düşünmeyi daha da gerekli kılmıştır. Genel anlamda spiritüalizm bir yas tutma biçimi olarak değerlendirilmiştir ancak esasen spiritüalizm melankoliyi reddetmiş ve“ölümden kurtuluş”a inanmıştır. Spiritüalistler toplumdan dışlanmamak ve batıl olarak değerlendirilmemek için bilhassa bilime başvurmuşlar, böylelikle bilimsel olarak savlarını güçlendirmek istemişlerdir. Teknolojik gelişmeler pek çok spiritüaliste ilham vermiştir ancak on dokuzuncu yüzyıl aynı zamanda ideolojilerin bile gözlem ve görme üzerinden değerlendirilebilir olmasından dolayı spiritüalistler dönemin gözlem ve görme üzerine farklı disiplinler doğuran ve kanıt olarak geçerli kılınan en önemli icad olan fotoğraftan faydalanmışlardır. Ruh fotoğrafçılığı tam da bu noktada spiritüalistlerin genel kanılarını gözler önüne serebilmiştir. Ruh fotoğrafları pre-ikonografik, ikonografik ve ikonolojik olarak değerlendirildiklerinde ise spiritüalist savların görsel olarak kanıtlamaya çalışan en etkin alandır.
Özet (Çeviri)
Spiritualism in the nineteenth century was not only a field to prove the existences of spirits, but a belief system whose main problematics were death and life after death. The authoritativeness of specific foundations such as The Church in a century of modernism and imperialism have necessitated to rethink about death. Mostly, spiritualism has been evaluated as a mourning practice, but in fact, spiritualism tried to avoid melancholy since spiritualism believed in the“survival of death”. Spiritualists have consulted to science and intensified their assessments in order not to be excluded from the society or denounced as superstitious. While technological discoveries have inspired many spiritualists, even the ideologies could be evaluated in terms of observation and sight in the nineteenth century when spiritualists have taken the advantages of the most efficient discovery called photography which has enabled multiple disciplines and validations as proof. For the very reason, spirit photography has managed to display the main assessments of spiritualists. Spirit photography has been the most efficient field to prove the assessments of spiritualists if these spirit photographs have been viewed in terms of pre-iconography, iconography and iconology.