İlkokul 3. sınıf matematik dersinde farklı disiplinlerle ilişkilendirilmiş matematik ders etkinliklerinin farklı değişkenler açısından etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of mathematics lesson activities connected with different disciplines in the primary school 3rd grade mathematics lesson considering some different variables
  1. Tez No: 716792
  2. Yazar: ŞEVKET İLGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT NURİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu araştırma ilkokul 3. sınıfta farklı disiplinlerle ilişkilendirilmiş matematik ders etkinliklerinin öğrencilerin matematik kaygılarına, matematik dersi motivasyonlarına ve matematik dersine yönelik tutumlarına nasıl etki ettiğini ortaya çıkarmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda araştırma sonunda öğretmenlerin yararlanabileceği farklı disiplinlerle ilişkilendirilmiş etkinliklere ait çeşitli uygulama örneklerinin de ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırma eylem araştırması olarak gerçekleştirilmiştir. Eylem araştırması mevcut durumların iyileştirilmesi veya sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik sıklıkla uygulanan bir nitel araştırma desenidir. Araştırma grubunun oluşturulmasında kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya Manisa ilinin Gölmarmara ilçe merkezinde bulunan bir ilkokulun 3. sınıfındaki 17 öğrenci katılmıştır. Araştırmada veri toplama araçlarını;“İlkokul Çocukları için Matematik Kaygı Ölçeği”,“İlkokul 3. ve 4. Sınıf Öğrencileri İçin Matematik Dersi Motivasyon Ölçeği”,“Uyarlanan Matematiğe Yönelik Tutum Ölçeği Kısa Formu”, yarı yapılandırılmış görüşme formları, öğrenci günlükleri ve gözlem notları oluşturmaktadır. Uygulama öncesi öğrencilerle ön görüşmeler yapılmış, ölçekler ön test olarak uygulanmıştır. Uygulama sonrası ise öğrencilerle görüşmeler yapılmış ve ölçekler son test olarak uygulanmıştır. Nicel verilerin çözümlenmesi, Wilcoxon testi ile yapılmıştır. Görüşme, günlük ve gözlem notlarından elde edilen veriler ise betimsel analiz ile çözümlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda öğrencilerin kaygı, motivasyon ve tutum ölçeğinin ön test ve son testlerinden aldıkları puanlar arasında anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Farklı disiplinlerle ilişkilendirilmiş matematik ders etkinlikleri ile sürdürülen öğretim sürecinin öğrencilerin matematik kaygısını azalttığı, öğrencilerin matematik dersine yönelik motivasyonlarını arttırdığı ve matematiğe yönelik tutumlarını olumlu etkilediği ortaya çıkmıştır. Ayrıca görüşmelerde, günlüklerde ve gözlem bulgularında öğrencilerin bu ders süreci ile ilgili olumlu duygu ve düşüncelere sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to reveal how mathematics lesson activities connected with different disciplines in primary school 3rd grade affect students' mathematics anxiety, mathematics lesson motivation and attitudes towards mathematics lesson. For this purpose, at the end of the research, it is aimed to reveal various application examples of activities connected with different disciplines that teachers can benefit from. The research was carried out as an action research. Action research is a qualitative research design that is frequently applied to improve current situations or eliminate problems. Easily accessible case sampling method was used in the formation of the research group. 17 students in the 3rd grade of a primary school located in the Gölmarmara district center of Manisa province participated in the research. Data collection tools in the research;“Mathematics Anxiety Scale for Primary School Children”,“Mathematics Lesson Motivation Scale for Primary School 3rd and 4th Grade Students”,“Attitude Scale Towards Adapted Mathematics Short Form”constitute semi-structured interview forms, student diaries and observation notes. Before the application, pre-interviews were made with the students and the scales were applied as a pre-test. After the application, interviews were made with the students and the scales were applied as a post-test. The analysis of the quantitative data was done with the Wilcoxon test. The data obtained from the interview, diary and observation notes were analyzed with descriptive analysis. As a result of the analysis, significant differences emerged between the scores of the students in the pretest and posttest of the anxiety, motivation and attitude scale. It has been revealed that the teaching process carried out with mathematics lesson activities connected with different disciplines reduces students' mathematics anxiety, increases students' motivation towards mathematics lessons and positively affects their attitudes towards mathematics. In addition, in the interviews, diaries and observation findings, it was determined that the students had positive feelings and thoughts about this course process.