Üniversite öğrencilerinin algıladıkları anne baba tutumları ile duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkide otomatik düşüncelerin aracılık rolü
The mediating role of automatic thoughts in the relationship between university students' perceived parent attitudes and emotion regulation skills
- Tez No: 716791
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin algıladıkları anne baba tutumları ile duygu düzenleme becerileri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının ve bu ilişkide otomatik düşüncelerinin aracılık rolünün olup olmadığının incelenmesidir. Çalışma, İstanbul ilinde faaliyet gösteren devlet ve vakıf üniversitelerinde öğrenimlerine devam eden 450 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. İlişkisel tarama modelinde yapılan çalışmada verilerin toplanması için kişisel bilgiler formu,“Ana-Baba Tutum Ölçeği”,“Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği”ve“Otomatik Düşünceler Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26.0 ve AMOS 23.0 programları kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgular üniversite öğrencilerinin algıladıkları anne-baba tutumlarından demokratik ve otoriter tutumlar ile duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkide otomatik düşüncelerin kısmi aracılık rolünün olduğunu, koruyucu anne-baba tutumları ile duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkide ise otomatik düşüncelerin tam aracılık rolünün olduğunu göstermektedir. Araştırmanın bulguları literatürle ilişkilendirilerek tartışılmış ve gelecekte yapılacak araştırmalara ışık tutması amacıyla önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether there is a significant relationship between university students' perceived parental attitudes and their emotion regulation skills, and whether their automatic thoughts have a mediating role in this relationship. The study was carried out with 450 students continuing their education at state and foundation universities operating in Istanbul. Personal information form,“Parental Attitude Scale”,“Emotion Regulation Skills Scale”and“Automatic Thoughts Scale”were used to collect data in the study conducted in the relational screening model. SPSS 26.0 and AMOS 23.0 programs were used in the analysis of the data. The findings obtained as a result of the analyzes show that automatic thoughts have a partial mediating role in the relationship between democratic and authoritarian attitudes and emotion regulation skills, which are among the parental attitudes perceived by university students, and that automatic thoughts have a full mediating role in the relationship between protective parental attitudes and emotion regulation skills. The findings of the study were discussed in relation to the literature and suggestions were made to shed light on future research.