Hemen hemen Hermityen submersiyonlar
Almost Hermitian submersion
  1. Tez No: 716806
  2. Yazar: AYŞE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMALİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmıdır ve bu bölümde konuyla ilgili daha önce yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde, tez boyunca diğer bölümlerde kullanılacak olan temel kavramlar, Riemann manifoldları ve kompleks manifoldlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, Riemann submersiyon geometrisi sunulmuş olup ilk olarak O'Neill tarafından tanımlanan T ve A tensörleri tanıtılmakta ve bu tensörlerin genel özellikleri, geometrik anlamları ve bu tensörler üzerindeki kovaryant türevleri incelenmektedir. Dördüncü bölümde, Hermityen manifold, hemen hemen Hermityen manifold ve altmanifoldları verildikten sonra hemen hemen Hermityen submersiyonlar incelenmiştir. Daha sonra Hermityen submersiyonlar ile Riemann submersiyonların temel tensörlerle ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, presented as a master sciencethesis, consists of five chapter. The first chapter is the introduction and this chapter mentions previous work in the subject. In the second chapter, the basic concepts, Riemannian manifolds and complex manifolds that will be used in the other chapters throughout the sciencethesis are given. In the third chapter, Riemannian submersion geometry is presented, firstly T and A tensors defined by O'Neill are introduced and their general properties, geometric meanings and covariant derivatives of these tensors are examined. In the fourth chapter, the Hermitian manifold and its almost Hermitian and submanifolds are examined. Then, the relationship of almost Hermitian submersions with the basic tensors of Riemannian submersions was studied.