The macroeconomic determinants of personal remittances in Sierra Leone
Serra Leone'de kişisel havalelerin makroekonomik belirleyicileri
  1. Tez No: 716834
  2. Yazar: KABINEH KPUKUMU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ YILANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Göç konusu, akademi ve politika söylemleri alanında yoğun bir tartışmayı ateşledi; birçoğu bunun bir beyin göçü sendromuna yol açtığını iddia ederken, diğerleri, yeterince kullanıldığı takdirde dünyanın birçok ülkesinde kişisel havale yoluyla ekonomik büyüme ve kalkınmayla olan ilişkisini güçlü bir şekilde desteklemektedir. Sierra Leone, zengin doğal ve mineral kaynaklarına rağmen, kalkınma hedeflerine ulaşmak için hala büyük ölçüde uluslararası sermaye girişlerine -biri kişisel havaleler de dahil olmak üzere- bağımlıdır. Bu gerçeğe rağmen, yazarın bu çok önemli konuda bilgisine dair güvenilir bir çalışma yoktur. Bu nedenle, bu çalışma, ülkedeki kişisel havalelerin makroekonomik belirleyicilerini ve 1980 – 2018 döneminde belirleyiciler ile havaleler arasındaki nedenselliği tespit etmek için ekonometrik tahmin tekniklerinin bir kombinasyonunu kullanmaktadır. Çalışma, ekonomik büyüme, geniş para, yaş bağımlılık oranı, savaş ve Ebola, ülkedeki kişisel havaleleri olumsuz etkilerken, enflasyonun çalışma süresi içinde üzerinde önemli bir etkisi yoktur. Ayrıca, ekonomik büyümeden kişisel havalelere doğru uzanan Granger nedenselliği doğrulanırken, diğer değişkenler ile kişisel havaleler arasında herhangi bir nedensellik bulunamamıştır. Bu nedenle çalışma, hükümetin büyüme yanlısı makroekonomik politikalar uygulaması ve enflasyonu makul sınırlar içinde tutması gerektiğini öne sürmektedir. Bu istikrarlı makroekonomik ortam, yatırım amaçlı daha fazla kişisel havaleler çekecek ve tamamen özgecilik havale güdüsünden kaynaklanabilecek olumsuz etkileri azaltacak ve böylece sürdürülebilir havale girişleri ve ülkede ekonomik kalkınma ile sonuçlanacaktır.
Özet (Çeviri)
The topic of migration has sparked an intense debate in the field of academia and policy discourses. Many have argued that it leads to a brain drain syndrome, while others have strongly supported its relevance for economic growth through inward personal remittances worldwide. The substantial flow of remittances and its less volatile nature compared to the other forms of international capital inflows to many countries has made remittances a dependable engine for economic growth. Sierra Leone still hugely depends on international capital inflows to achieve its development goals. Despite this reality, there is no study to the author's knowledge on this important topic in the country. Thus, this study uses a combination of econometric estimation techniques to ascertain the macroeconomic variables determining personal remittances in Sierra Leone and the causality among the variables in the period 1980 – 2018. The study found out that economic growth, broad money, age dependency ratio, war, and Ebola negatively influence personal remittances in the country, whereas inflation exerts no significant influence on it within the study period. Also, Granger causality running from economic growth to remittances was confirmed, whereas no causality between the other variables and remittances was found. The study, therefore, suggests that the government should implement pro-growth macroeconomic policies and keep inflation within reasonable limits. This stable macroeconomic environment would attract more remittances for investment purposes and reduce the negative impacts that could result from a pure altruism motive of remittance thereby resulting in sustainable remittance inflows and economic development in the country.