Kronik non-spesifik bel ağrılı hastalarda iki farklı egzersizin fiziksel fonksiyon üzerine etkisi
The effect of two different exercises on physical function in patients with chronic non-specific low back pain
  1. Tez No: 266986
  2. Yazar: ÖMER DOĞRUER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Çalışma, stabilizasyon egzersizleri ve klasik gövde egzersizlerinden oluşan iki farklıegzersiz programının kronik non-spesifik bel ağrılı hastalarda fiziksel fonksiyon üzerineetkisini belirlemek için planlandı.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Mart 2009 ile Aralık 2009 tarihleri arasında ManisaSalihli'deki Ada Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Dal Merkezi'ne başvuran ve kronik nonspesifikbel ağrısı tanısı alan altmış iki (otuz kadın, otuz iki erkek) hasta dahil edildi. Hastalar,stabilizasyon (grup 1) ve klasik gövde (grup 2) egzersizleri olmak üzere 2 gruba ayrıldı.Hastaların herbirine on dört seans elektroterapi ve sekiz haftalık egzersiz programı uygulandı.Çalışma kapsamında hastaların demografik bilgileri, hastalığın süresi, sigara içimi, çalışmadurumu, ağrı şiddeti, dizabilite ve fiziksel performans düzeyi incelendi. Değerlendirmeler 8haftalık egzersiz programı öncesinde ve sonrasında yapıldı. Ağrı şiddeti vizüel analog skala(VAS), dizabilite düzeyi Roland-Morris Dizabilite Anketi (RMDQ) ve fiziksel performans iseFiziksel Performans Test Bataryası (PPT) kullanılarak değerlendirildi. Verilerin analizi SPSS15.0 programı yardımıyla bağımlı grupta t testi kullanılarak yapıldı.Bulgular: Hastaların cinsiyete göre dağılımları incelendiğinde her iki grupta erkeklerinoranının kadınlara göre daha fazla olduğu saptandı. Pre-obez hastalar, sigara içenler veilköğrenim düzeyindeki hastaların her iki grupta da çoğunlukta olduğu görüldü. Hastalarınağrı şiddeti ve dizabilite düzeyinde her iki grupta tedavi öncesine göre anlamlı azalma olduğubelirlendi.
Özet (Çeviri)
...Purpose: Study was planned to determine the effect of two different exercise programconsisting of stabilization and classical trunk exercise, on physical function in patients withchronic non-specific low back pain.Material and Methods: Sixty two (thirty female, thirty two male) patients who admitted toAda Physical Therapy and Rehabilitation Center in Salihli, Manisa on between March 2009-December 2009 and were diagnosed with chronic non-specific low back pain were included inthis study. Patients were divided into two group as stabilization (group 1) and classical trunk(group 2) exercise. Fourteen sessions of electrotherapy and eight-week exercise programwere applied to each patient. Patients? demographic informations, duration of illness,smoking, work status, level of pain intensity, level of disability and physical performancewere also investigated. Evaluations were performed before and after 8-week exerciseprogram. Intensity of pain was assessed using Visual Analog Scale (VAS), level of disabilitywas assessed using Roland-Morris Disability Questionnaire (RMDQ) and level of physicalperformance was assessed using Physical Performance Test Battery (PPT). Data analysis wasmade using paired samples test, by the help of SPSS 15.0 program.Results: It was found that male?s ratio was greater than that of female?s in both groups. Preobesepatients, smokers and the primary level patients in both groups were also observed inthe majority. The severity of pain and disability levels of patients in both groups beforetreatment were found to be significantly reduced.