AK Parti iktidarı döneminde tarih yazımı ve muhafazakâr ideolojinin yeniden üretiminde ideolojik aygıt olarak 'Derin Tarih' dergisi (2012-2020)
Writing history under the AK Party governance and 'Derin History' magazine (2012-2020) as an ideological apparatus for reproducing conservative ideology
  1. Tez No: 776297
  2. Yazar: YAREN NAKIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
2002 yılında iktidara gelen ve kendisini“muhafazakar demokrat”olarak adlandıran AK Parti'nin hedeflerinden biri“Yeni Türkiye”idealini hayata geçirmektir. Bu ideal doğrultusunda, yeni bir geleceğin kurulması için geçmişin de yeniden şekillendirilmesi gerektiğinin farkında olan AK Parti, çeşitli ideolojik aygıtlar aracılığıyla mevcut resmi tarihi değiştirip“yeni bir tarih yazma”yı arzulamaktadır. Bu tez, AK Parti iktidarı döneminde tarih yazımı ve muhafazakar ideolojinin yeniden üretiminde Derin Tarih dergisinin rolünü incelemektedir. Egemen sınıfların hegemonyalarını kurmak ve korumak, ideolojilerini topluma benimsetmek için çeşitli araçlara gereksinimleri vardır. Louis Althusser tarafından bu araçlar“devletin ideolojik aygıtları”olarak adlandırılmıştır. Bir kitle iletişim aracı olarak Derin Tarih dergisi de devletin ideolojik aygıtlarına örnek teşkil etmesi açısından önemlidir. Albayrak Grubu bünyesinde bulunan ve aylık periyotlarda çıkan Derin Tarih dergisi, AK Parti'nin dayandığı muhafazakar ideolojinin bir tür taşıyıcısı ve aktarıcısıdır. Dergi, resmi tarihi ideolojik çarpıtmalarla dolu olduğu gerekçesi ile eleştirerek reddetmektedir. Kemalist tarih anlatısına karşı yoğun bir İslamcılık ve Osmanlıcılık anlatısına yer veren dergi, mevcut iktidarın güncel politikalarına tarihsel bir meşruiyet sağlama işlevi de görmektedir. Derginin işlevi ve ideolojik karakterini ortaya koymak amacıyla 2012-2020 yılları arasında çıkan tüm sayıları doküman ve metin analizi tekniği ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the goals of AK Party, which came to power in 2002 and defined themselves as“conservative democrats”, has been to realize their ideal of“a New Turkey”. Being aware of the necessity to reform the past in order to build a new future, AK Party has, in line with this ideal, desired to alter and“rewrite history”by means of various ideological apparatuses. This thesis analyses the role of Derin History magazine in writing history and reproducing conservative ideology under AK Party governance. Dominant classes need several tools to establish and preserve their hegemony as well as to impose their ideologies on the society. Louis Althusser called these tools as“ideological apparatuses of the state”. As part of mass media, Derin History magazine is a significant example of ideological tools of the state. Derin History magazine, which is a member of Albayrak Group and is published monthly, is a sort of transporter and transmitter of the conservative ideology on which the AK Party is based. The magazine refuses the official history on the grounds that it contains a lot of distortion. In addition to an intensive pan-Islamic and pro-Ottoman narrative, this magazine serves also as a historical legitimacy for the current policies of the party in power. All the issues of the above-mentioned magazine between 2012 and 2020 have been reviewed through document and text analysis in order to reveal its function and ideological character.