Ya'kûb b. Sâbir el-Mencenîkî'nin hayatı ve şiirleri
Life and poetry of Ya'qub b. Sâbi̇r el-Manjaniqi
  1. Tez No: 370584
  2. Yazar: HARUN REŞİT SEYYAH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Biography, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Şiirin güzel söz sanatında önemli bir yeri vardır. Edebiyat dendiğinde ilk akla gelen ögelerden biri de şiirlerdir. Yazılan her şiir sanat dünyasında farklı bir çiçek olarak açmakta böylece yeni desenler ortaya çıkmaktadır. Bu desenlere katkı sağlayan şairlerden biri olan Mencenîkî H. 554-626/ M. 1159-1229 yılları arasında yaşamıştır, ilk dönemlerinde, adı Medinetü's-Selâm olan Bağdat'ta mancınık sanatıyla uğraşan ve bununla şöhret bulan Ya'kûb b. Sâbir el-Mencenîkî, Harran asıllıdır. Daha önce üzerinde müstakil bir çalışma yapılmayışı ve şiirlerinde orjinal anlamlı kelimeler kullanması nedeniyle tez konusu seçilmiştir. Mecenîkî'nin şiirleri döneminin seviyeli şiirlerindendir. Yapılan çalışmada Giriş bölümünde kısaca Arap edebiyatında şiirin önemi ve yeri hakkında bilgi verilmiş, şairlerin tabakaları ve şiirin devirlere göre tasnifi ele alınmıştır. Birinci bölümde, şairle birlikte yaşadığı dönem ve bölge ele alınmış sosyal ve kültürel açıdan incelenmiştir. İkinci bölümde şair Mencenîkî her yönüyle ortaya konmaya çalışılmış, doğumu, edebî şahsiyeti, aynı zamanda hayatı, vefatı ve eserleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca araştırmanın esasını teşkil eden şiirleri, konularına ayrılarak tercüme edilip müstakil bir çalışma ortaya çıkarılmıştır. Araştırmada Arap edebiyatının temel kaynaklarından faydalanılmıştır. Öncelikle ilk devir klasiği olan eserler incelenmiş, sonra o dönemde telif edilmiş tarih ve edebiyat kitaplarına müracaat edilmiş, o dönem ve daha sonraki dönemlerde yazılmış Arap Edebiyatı Tarihi adlı eserlerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Poetry holds a distinct place in the literary rhetoric. Also, poems are one of the most popular examples of literature. A new flower blossoms with every new poem in literature, therefore creating new forms. Manjanîqî, one of the poets contributing to these new forms, lived between the 1159 and 1229 years, and Ya'kûb b. Sâbir el-Manjanîqî was of Harran origin who in his early life was Madinat al-Salam, involved in catapult business and thus becoming famous for it. As he was not studied individually and he used words with original meanings in his poems, he was chosen as the thesis subject. Manjanîqî's poems are the qualified poems of the period. In the introduction part of this study, the importance and importance of poetry in the Arabic Literature is discussed. The classification of poets and poetry according to the periods are provided. In the first part, the poet, his period and the region where he lived is examined socially and culturally. In the second part, the poet Manjanîqî is examined thoroughly in details such as his birth, literary personality, life, death, and works. Also his poems, the main part of the study, are classified according to their subjects and are translated, and thus producing an individual study. In the study, the main resources of the Arabic Literature were used. Initially, first period classics were studied, and then history and literature books compiled in that period were consulted, and the works called the History of Arabic Literature written in that period or afterwards were used.