Dünya ve Türkiye'de akıllı kent kuram ve uygulamalarının incelenmesi ve öneriler
Investigation of smart city theory and applications in the world and in Turkey and suggestions
  1. Tez No: 716957
  2. Yazar: ABDULKADİR GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 379
Özet
Bu çalışmanın konusunu, dünya nüfusunun süratle kentleşmesine bağlı olarak kent nüfuslarındaki hızlı artışın beraberinde getirdiği sorunlara karşı, gelişen teknolojik imkânlar ve düşünsel yetkinliklerin katkısıyla çözümler sunan akıllı kent fikrinin ve örneklerinin incelenerek Türkiye'deki uygulanabilirliğini kamu politikaları açısından ortaya koymak oluşturmaktadır. Kentlerde sürekli artan nüfus, göçler nedeniyle daha da karmaşıklaşan kültürel yapının da etkisiyle bir kentsel kaos ortamı yaratabilmektedir. Teknolojinin sağladığı imkânlarla birlikte, insan haklarının ve sosyal ihtiyaçların ihmal edilmediği yöntem ve kurallar çerçevesinde, bu kaotik ortamların düzenli, güvenli, verimli ve konforlu ortamlara dönüştürülüp dönüştürülemeyeceği son dönemlerde tartışılmaya başlanmıştır. Bu anlamda bu çalışmanın amacı, dünyadaki akıllı kent örneklerini temel alarak Türkiye özelinde değerlendirme yapmak, en kıt kaynak olan zamanın yanı sıra hayati kaynakların etkin ve güvenli kullanımına yönelik tespit etmek ve öneriler geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to reveal the applicability of the smart city concept and examples in Turkey, in terms of public policies, by examining the examples of the smart city, which offers solutions with the contribution of developing technological opportunities and intellectual competencies, against the problems brought about by the rapid urbanization of the World population. The ever-increasing population in cities can create an environment of urban chaos with the effect of the cultural structure that has become more complex due to migrations. It has recently been discussed whether these chaotic environments can be transformed into regular, safe, efficient and comfortable environments, within the framework of methods and rules that do not neglect human rights and social needs, together with the opportunities provided by technology. In this sense, the aim of this study is to make an evaluation in Turkey based on smart city examples in the world, to identify and develop suggestions for the effective and safe use of vital resources as well as time, which is the scarcest resource.