Geç Antik Çağ mozaik döşemeleri üzerinde Kantharos tasarımları ve ikonografisi
Kantharos designs and Iconography on late antique mosaic tiles
  1. Tez No: 716962
  2. Yazar: ELİF ÇALIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kantharos, Antik çağda sıkça kullanılmış bir kap formudur. İçki kabı olarak bilinen kantharos Tanrı Dionysos'un atribütüdür. Kantharos tasviri birçok alanda olduğu gibi mozaikler üzerinde de sıkça kullanılmıştır. Bazen süsleme elemanı bazen de ana tema olan mozaikler üzerindeki kantharos tasarımları bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Basit süsleme elemanı olarak kullanılan kantharos tasarımları, Geç Antik Çağ'da Hıristiyanlığın yaygınlaşmasıyla ikonografik açıdan büyük önem kazanmıştır. Kantharos bu dönemde Hıristiyanlığın babası olan Hz. İsa ile ilişkilendirilmiştir. Bu tezde Geç Antik Çağ'a tarihlenmiş mozaik döşemeler üzerindeki kantharos tasarımlarının hem tipolojik hem de ikonografik açıdan incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Kantharos is a vessel form that was frequently used in Antiquity. It is known as a drinking bowl and the attribute of God Dionysus. The depiction of kantharos is frequently used on mosaics as in many other areas. The subject of this thesis is the kantharos designs on the mosaics, which are sometimes either used as ornamental motifs or the main theme. Kantharos designs used as simple ornamental motifs gained great importance in iconography with the spread of Christianity in Late Antiquity. During this period, kantharos was associated with Christ. This thesis, it is aimed to examine the kantharos designs on the mosaic floors dated to the Late Antiquity, both typologically and iconographically.