Analysis of graph and text representation techniques for news recommendation and news classification
Haber önerme ve sınıflandırmada çizge ve metin gösterim yöntemlerinin analiz edilmesi
- Tez No: 716963
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bilgisayar biliminde yaşanan gelişmeler, hayatın her alanında yazılım uygulamalarının kullanımının artmasına neden olmaktadır. Bu da veri kullanımının artmasına neden olmaktadır. Metinsel verileri kullanan uygulamalar, metinler arasındaki benzerlikleri bulma, metinlerden olayları algılama ve metinleri sınıflandırma gibi görevleri içerir. Bununla birlikte, grafik yapısındaki ek özellikleri ve karmaşık ilişkileri ifade etme yeteneğinden dolayı, grafikleri ve grafik vektörlerini kullanmak, metinsel bilgileri temsil eden metinsel yöntemlerden daha başarılı olabilir. Bu tezde, haber tavsiyesi ve haber sınıflandırması gibi alanlarda metinsel verilerin grafik yapıda ifade edilmesinin doğrudan metin gösteriminden daha başarılı olacağı varsayılmaktadır. Tez çalışması kapsamında farklı grafik gösterim yöntemleri uygulanmış ve bu yöntemlerden elde edilen sonuçlar metin gösterimlerinin performansı ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in computer science leads to increase in the use of software applica- tions in all areas of life. This also causes an increase in data usage. Applications using textual data involves tasks such as finding similarities between texts, detecting events from texts, and classifying texts. However, using graphs and graph vectors can be more successful than textual methods of representing textual information, due to capability to express additional features and complex relationships in graph structure. In this thesis, it is hypothesized that textual data expresse in graph structure will be more successful than direct text representation in areas such as news recommendation and news classification. Within the scope of the thesis study, different graph representation methods have been applied and the results obtained from these methods have been compared with the performance under text representations.