Surface treatment of polypropylene using a capacitively coupled plasma system
Polipropilen yüzeyinin sığal bağlaşımlı plazma sistemi kullanılarak işlenmesi
  1. Tez No: 716966
  2. Yazar: GİRAY MECİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK YEDİERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Gaz içerikli plazmalar malzeme biliminin ince film üretimi ve kaplamaları, polimerlerin yüzey özelliklerinin iyileştirilmesi gibi çeşitli aplikasyonları için uygundur. Bu çalışma, bu tip malzeme işleme uygulamalarında kullanılan bir sığal bağlaşımlı plazma sistemini karakterize etmeyi amaçlamaktadır. Gazlı plazma üretmek için 13.56 MHz radyo frekans kaynağı kullanılır. Oluşturulan plazma ve bu plazma ile plazma ile işlenen polipropilenin yüzey fiziksel ve yüzey kimyasal özellikleri arasındaki korelasyon, birçok yeni araştırma uygulamasının ilgisini çekmektedir. İşlemeler Argon ve Azot plazmalarını ayrı kullanarak oluşturulur, tüm gazların akış hızları bir çoklu gaz kontrolcüsü kullanılarak kontrol edilir. PP yüzeyindeki değişikliklerin incelemeleri FTIR-ATR, XRD, SEM tanı metotları kullanılarak yapılır. Bu çalışmanın sonucunda, PP yüzeyinin kristalliğinin iyileştirildi ve yeni oluşan kimyasal ve fiziksel yapılar gözlendi.
Özet (Çeviri)
Gaseous plasmas are suitable for various applications in material science, including but not limited to thin film productions and coatings, tailoring the surface properties of polymers. This study aims to characterize a capacitively coupled plasma system utilized in material processing applications. The system utilizes a 13.56 MHz radio frequency source to produce gaseous plasmas. The correlation between the produced plasmas and the surface physical and surface chemical properties of polypropylene treated by such plasmas are in the interest of many novel research applications. The treatments are done using Argon and Nitrogen plasmas separately, while the flow rates of all gasses are controlled using a multi-gas controller. Investigations of changes on PP surface are done employing FTIR-ATR, XRD, SEM analyses. Results of this study, the crystallinity of PP surface is improved, and newly formed chemical and physical structures are observed.