2015-2020 yılları arasında acil servise başvuran zehirlenme vakalarının geriye dönük incelenmesi
Retrospective analysis of poisoning cases presenting to the emergency services between 2015 to 2020
- Tez No: 716967
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULTAN MEHTAP BÜYÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Farmasötik Toksikoloji, Forensic Medicine, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Zehirlenme, toksik etkiye neden olabilecek miktarda bir ajana maruz kaldığında oluşan klinik duruma denmektedir. Zehirlenmeler kökenine (kaza, intihar, cinayet) bakılmaksızın birer adli olgudur. Araştırmamızda, 2015-2020 yılları arasında acil servise zehirlenme tanısı ile başvuran vakalar geriye dönük incelenmiştir. Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Panates sistemi üzerinden zehirlenme ile ilişkili olabilecek tanıların kodları hastane bilgi işlem sisteminden taranıp, bu kodlara sahip dosya numaralarına ulaşılmıştır. Veriler sayısal olarak kodlanarak istatistiksel analiz için SPSS (Satistical Packagefort he Social Sciences) versiyon 22 paket programı kullanılmıştır. Zehirlenme vakalarının %55,95'i kadın, %44,05'i erkektir ve kadınların %4'ü gebedir. Yetişkinler en fazla %29,23 ile sonbahar mevsiminde zehirlenme yaşamıştır ve kökeni %51,59 ile en fazla intihar kaynaklıdır. Ardından %30,32 ile kaza, %15,58 'i bilinmemekte ve %2,51'i şüpheli şeklindedir. Zehir etkenin vücuda alınış yolu %90,98 ile oral, %7,35 inhalasyon, %1,67 parenteral yolla olmuştur. Zehirlenme vakaları, tüm vakalara bakıldığında yurt içi ve yurt dışında %0,1 ile %1,04 oranında değişkenlik göstermektedir. Yaptığımız çalışmada beş yıl içindeki oranı %0,02 şeklindedir. Bunun nedeni ise sadece adli vaka formu olan ciddi zehirlenmeler çalışmaya dahil edildiğindendir. Mevsim dağılımı ise en fazla sonbaharda (%29,65), en az ise kış ayında (%22,11) olduğu görülmüştür. Zehirlenen vakaların daha önce adli vakasının olup olmadığına baktığımızda ise %22,58'inin daha önce darp kayıtlarının olduğu görülmüştür. Şüpheli şekilde zehirlenenlerin ise daha önce %46,67 oranında darp kayıtlarının olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Intoxication is the clinical condition that occurs when exposed to an agent in an amount that can cause toxic effects. Poisonings are forensic cases regardless of their origin (accident, suicide, murder). In our study, cases who applied to the emergency department with the diagnosis of poisoning between 2015 and 2020 were retrospectively analyzed.The codes of diagnoses that may be related to poisoning were scanned through the Panates system in Hamidiye Etfal Training and Research Hospital, and the file numbers with these codes were obtained from the hospital data processing system. The data were coded numerically and SPSS (Satistical Packagefort the Social Sciences) version 22 package program was used for statistical analyses. Of the poisoning cases, 55.95% are women, 44.05% are men, and 4% of women are pregnant. Adults had the most poisoning in autumn with 29.23%. The origin was mostly due to suicide with 51.59%, accident with 30.32%, unknown with 15.58% and suspicious 2.51%. The route of ingestion of the poison agent was 90.98% orally, 7.35% inhalation, 1.67% parenterally. Poisoning cases vary between 0.1% and 1.04% in the country and abroad when looking at all cases. In our study, the rate in five years is 0.02%. The reason of this, it's the evaluation of serious poisoning cases, which are only forensic cases. Seasonal distribution was found to be the most in autumn (29.65%) and the least in winter (22.11%). When we look at whether the poisoned cases had a judicial case before, it was seen that 22.58% had a history of assault before. It was determined that 46.67% of those who were suspiciously poisoned had battered records before.