Eğitimin suç korkusu üzerindeki etkileri
Effects of education on fear of crime
  1. Tez No: 716965
  2. Yazar: RÜHİNAZ SENA MISTAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE HİKMET SEVİL ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmet, Forensic Medicine, Education and Training, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı suç konusunda eğitim alan bireylerin suç korkusunu anlamaktır. Üsküdar Üniversitesi Adli Bilimler Bölümü öğrencileri dört yıl boyunca suç hakkında eğitim görmüşlerdir. Dolayısıyla diğer öğrencilere göre suç hakkında farkındalık düzeyleri arttığı kabul edilmiştir. Suç hakkındaki bu akademik farkındalık suç korkusunu azaltıp azaltmadığı sorusundan hareket edilerek bir suç korkusu analizi yapmak hedeflenmiştir. Literatürde bireylerin suç korkusunu etkileyen çok sayıda faktör olduğu görülmektedir. Sosyo – ekonomik faktöre göre eğitim düzeyi düşük insanların suç korkusunun yüksek olacağı varsayılmaktadır. Dolayısıyla suç konusunda daha eğitimli olan bireylerin suç korkusu araştırmak istenmiştir. Bu amaçla İstanbul Üsküdar Üniversitesi Adli Bilimler Bölümü ve Yeni Medya ve İletişim Bölümü öğrencileriyle bir alan araştırması gerçekleştirilmiş ve toplam 178 öğrenciye anket uygulaması yapılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre suç konusunda eğitimli bireylerin suç korkularının daha az olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmanın diğer bulguları tezin içerisinde tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand the fear of crime of individuals who are educated about crime. Üsküdar University Forensic Sciences Department students were educated about crime for four years. Therefore, it was accepted that the level of awareness about crime increased compared to other students. Based on the question of whether this academic awareness about crime reduces the fear of crime, it is aimed to conduct a fear of crime analysis. In the literature, it is seen that there are many factors affecting the fear of crime of individuals. According to the socio-economic factor, it is assumed that people with a low level of education will have a high fear of crime. Therefore, it was desired to investigate the fear of crime of individuals who are more educated about crime. For this purpose, fieldwork was conducted with the students of Istanbul Üsküdar University, Department of Forensic Sciences and New Media and Communication Department, and a questionnaire was applied to a Toplam of 178 students. According to the results of the research, it has been revealed that individuals who are educated about crime have less fear of crime. Other findings of the research are discussed throughout the thesis.