Properties of reactive magnesia-incorporated cements
Reaktif magnezya içeren çimentoların özellikleri
  1. Tez No: 716979
  2. Yazar: MEHMET KEMAL ARDOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZGÜR YAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Magnezyum oksit (MgO), inşaat mühendisliği uygulamalarında sınırlı kullanıma sahiptir. Portland çimentolarında MgO nun (özellikle serbest formda) varlığı, MgO nun kademeli hidratasyonunda yer alan ve çimentolu sistem sertleştikten sonra yıkıcı genleşmelere yol açabilecek risk nedeniyle standartlarla sınırlıdır. Ancak manyezitin çimento fırınlarında karşılaşılandan daha düşük sıcaklıklarda kalsine edilmesi ve bu şekilde elde edilen reaktif MgO nun çimentoda katkı maddesi olarak kullanılmasıyla bu zararlı etkinin üstesinden gelmek mümkündür. Bu durumda MgO, çimentolu sistem hala plastikken magnezyum hidroksit (brüsit) oluşturmak üzere su ile reaksiyona girecektir. Daha sonra brusit, magnezyum karbonatları yeniden oluşturmak için karbonatlaşacaktır. Bu çalışmada, öncelikle farklı kalsinasyon sıcaklıklarında doğal olarak elde edilen manyezitten reaktif magnezya sentezi gerçekleştirilmiştir. Daha sonra elde edilen magnezya, CEM I ve CEM II çimentoları ile değişen oranlarda (%15-50, kütlece) karıştırılmıştır. Bu şekilde elde edilen çimentolar, hidratasyon reaksiyonları, mukavemet ve dayanıklılık özellikleri açısından reaktif MgO içermeyen kontrol çimentoları ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. En reaktif magnezyanın 600 °C yanma sıcaklığı ve 120 dakikalık maruz kalma süresi içeren kürleme rejimi ile elde edildiği bulunmuştur. Ayrıca reaktif magnezyanın ortam koşullarında kürlendiğinde basınç dayanımında azalmaya neden olduğu tespit edilmiştir. Ancak, genel olarak, bir karbondioksit ortamında kürlendiğinde, artan karbondioksit konsantrasyonu ile basınç dayanımları artmıştır.
Özet (Çeviri)
Magnesium oxide (MgO) has limited use in civil engineering applications. The presence of MgO (especially in free form) in portland cements is limited by the standards due to the risk involved in the gradual hydration of MgO that may lead to disruptive expansions after the cementitious system hardens. However, it is possible to overcome this detrimental effect by calcining magnesite at lower temperatures than that is encountered in the cement kilns and use thus obtained reactive MgO as an additive in cement. In this case, MgO will react with water to form magnesium hydroxide (brucite) while the cementitious system is still plastic. Later, brucite will carbonate to reform magnesium carbonates. In this study, firstly the synthesis of reactive magnesia from naturally – obtained magnesite was carried out at different calcination temperatures. Then the magnesia obtained was blended with CEM I and CEM II cements in varying amounts (15-50%, by mass). The cements thus obtained were studied comparatively with the control cements without reactive MgO from hydration reactions, strength, and durability characteristics points of view. It was found that the most reactive magnesia was obtained with the curing regime including 600 °C of burning temperature and 120 minutes of exposure time. It was also determined that the reactive magnesia caused a reduction in compressive strength when cured in ambient conditions. However, generally, when cured in a carbon dioxide environment, the compressive strengths increased with increasing carbon dioxide concentration.