The effect of A HİGH dose of vitamin D on spatial learning and memory in rats
Sıçanlarda yüksek doz D vitamin'in uzaysal öğrenme ve bellek üzerine etkisi
  1. Tez No: 716989
  2. Yazar: TAHA HUSSEIN ALI ELSHAHOUBI
  3. Danışmanlar: PROF. NAZAN DOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
“D vitamini”bir prohormon steroiddir ve yağda çözünen vitaminlerin bulunduğu bir yeri vardır. Endokrin, parakrin ve otokrin işlevlerinden sorumludur. D vitamini aynı şekilde kalsiyum emilimi, kemik mineralizasyonu, kalsiyum ve fosfor homeostazı, sinir iletimi, hormonal salınım ve nöromüsküler fonksiyon için temeldir ve doğal bir antioksidan görevi görür. Öğrenme üzerindeki etkisi yaygın olarak bildirilmemiştir. Literatürde bu durum söz konusu olduğunda yaş grupları arasında çeşitli farklılıklar bulunmaktadır. Bu çalışma, D vitamini takviyesinin Morris su labirentindeki genç erkek sıçanların bilişsel performansını nasıl etkilediğini görmeyi amaçlamıştır. Bu amaçla, 8 haftalık 36 genç erkek Wistar sıçanı, kontrol grubu (oral gavaj normal salin), düşük doz D vitamini grubu (400 IU/gün) ve yüksek doz vit D grubu (1000 IU) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Sıçanlar, 8 haftalık günlük takviyeden sonra iki aşamada bir platformun konumunu ezberleme kapasiteleri açısından test edilmiştir: edinme (sonraki 3 gün, sabit platform konumu) ve tutma (sonraki 3 gün, değişken platform konumu) (ileri gün, platform kaldırılmıştır. Günde dört deneme yapılmıştır. (denemeler arasındaki aralık 20-25 dakikadır). Uzamsal öğrenme ve çalışma belleğinde, platformu bulmak için harcanan süre ile platformun dahil olduğu labirentin çeyrek alanında geçirilen süre, toplam zamanın yüzdesini gösteren bir sayıda istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Gruplar arası anlamlı farklılık yoktu (p>0,05). Eğitimin ilk gününden üçüncü gününe kadar tüm hayvan grupları platform arama süresini azaltırken öğrenme performanslarını iyileştirmiştir.
Özet (Çeviri)
“Vitamin D”is a prohormone steroid and has a place with the fat-soluble vitamins. It's liable for endocrine, paracrine and autocrine functions. Vitamin D is likewise basic for calcium absorption, bone mineralization, calcium and phosphorus homeostasis, nerve conduction, hormonal release, and neuromuscular function, acts as a natural antioxidant. Its impact on learning has not been widely reported. In the literature, there are several of discrepancies among age groups when it comes to this condition. This study aimed to see how vitamin D supplementation affected the cognitive performance of young male rats in the Morris water maze. Serving this purpose, 36 young male Wistar rats aged 8 weeks old age was divided into three groups with the control group (oral gavage normal saline), low dose vitamin D group (400 IU/ day) and high dose vit D group (1000 IU/ day. Rats were tested for their capacity to memorize the location of a platform after 8 weeks of daily supplementation in two phases: acquisition (next 3 days, fixed platform location), and retention (next 3 days, variable platform location) (forth day, removed platform). There were four trials per day (interval between trials 20-25 minutes). In spatial learning and working memory, the time spent finding the platform and duration of time spent in the quarter area of the maze including the platform were compared statistically in a number indicating the percentage of total time. There were no significant inter-group differences (p>0,05).