Sınıfa uyum öğretmen gözlem kontrol listesinin Türkçeye uyarlanması ve koronavirüs (COVID-19) pandemi döneminde eğitime verilen zorunlu aradan sonra 5-11 yaş çocuklarının sınıfa uyum düzeylerinin incelenmesi
Adaptation of the class adaptation teacher observation checklist to turkish and examination of the class adaptation levels of 5-11 years old children after the mandatory failure to education during the coronavirus (COVID-19) pandemic period
  1. Tez No: 717001
  2. Yazar: MERYEM ÇAĞLA AFYONCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA SOYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı COVID-19 pandemi döneminde eğitime verilen zorunlu aradan sonra 5-11 yaş çocuklarının sınıfa uyum düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu küme örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırmaya pandemi döneminde köy okullarında haftada beş gün eğitime devam eden 5-11 yaş aralığındaki 515 (252 kız, 263 erkek) öğrenci ve pandemi döneminde haftada iki gün okula gidip üç gün uzaktan eğitime devam eden 5-11 yaş aralığındaki 692 (355 kız, 337 erkek) öğrenci araştırma örneklemine dâhil edilmiştir. Araştırmada“Sınıfa Uyum Öğretmen Gözlem Kontrol Listesi (TOCA-C)”ölçeği kullanılmıştır. Bradshaw ve Kush (2019) tarafından geliştirilen“Sınıfa Uyum Öğretmen Gözlem Kontrol Listesi (TOCA-C)”çalışmamız kapsamında Türkçe'ye uyarlama çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırmamızda elde ettiğimiz sonuçlarda, COVID-19 pandemi döneminde haftada iki gün yüz yüze eğitime katılan, üç gün de uzaktan eğitime devam eden çocukların; daha fazla konsantrasyon problemi yaşadıkları, daha fazla aile sorunları yaşadıkları, daha fazla aile katılımı sağlandığı, daha az prososyal davranış sergiledikleri, daha az duygu düzenleme problemi yaşadıkları tespit edilmiştir. COVID-19 pandemi döneminde haftada beş gün eğitime devam eden çocukların; daha az konsantrasyon problemi yaşadıkları, daha az aile sorunları yaşadıkları, daha az aile katılımı olduğu, daha fazla prososyal davranış sergiledikleri, daha fazla duygu düzenleme problemleri yaşadıkları tespit edilmiştir. Haftada beş gün eğitime devam eden çocuklar ile haftada iki gün eğitime devam eden çocuklar arasında ise çocukların agresif/yıkıcı davranış problemleri ve içselleştirme problemlerinde anlamlı farklılıklar olmadığı tespit edilmiştir. COVID-19 pandemi döneminde haftada iki gün okula gelip, üç gün uzaktan eğitime katılan kız çocuklarının; daha fazla konsantrasyon problemi yaşadıkları, daha fazla aile sorunu yaşadıkları, daha fazla prososyal davranış sergiledikleri, daha fazla aile katılımı sağlandığı tespit edilmiştir. COVID-19 pandemi döneminde hem haftada beş gün eğitime devam eden çocuklarda hem de haftada iki gün eğitime devam eden çocuklarda erkek çocuklarının; daha fazla agresif/yıkıcı davranış sergiledikleri, daha fazla duygu düzenleme problemi yaşadıkları, daha fazla içselleştirme problemi yaşadığı tespit edilmiştir. COVID-19 pandemi döneminde haftada iki gün okula gelip üç gün uzaktan eğitime katılan beş yaş ve on bir yaş aralığında; beş yaş ve on yaş çocuklarının daha fazla agresif/yıkıcı davranış sergiledikleri, beş yaş ve on bir yaş çocuklarının daha fazla duygu düzenleme problemleri, dokuz yaş çocuklarının daha az içselleştirme problemi yaşadıkları, yedi yaş çocuklarının aile katılımının daha az olduğu, dokuz yaş çocuklarının aile katılımının ise daha fazla olduğu, konsantrasyon problemlerinde, prososyal davranışlarında ve aile sorunlarında çocukların yaşlarına göre anlamlı farklılıklar olmadığı tespit edilmiştir. COVID-19 pandemi döneminde haftada beş gün eğitime katılan beş yaş ve on bir yaş aralığında; altı yaş, on yaş ve on bir yaş çocuklarının daha fazla agresif/yıkıcı davranış sergiledikleri, sekiz yaş çocuklarının daha fazla prososyal davranış sergiledikleri, beş yaş, sekiz yaş ve dokuz yaş çocuklarının daha az duygu düzenleme problemleri yaşadıkları, beş yaş ve sekiz yaş çocuklarının daha az içselleştirme problemi yaşadıkları, beş yaş çocuklarının diğer yaş gruplarına kıyasla; on bir yaş çocuklarının da dokuz yaş çocuklarına göre daha fazla aile sorunları yaşadıkları, konsantrasyon problemlerinde ve aile katılımında çocukların yaşlarına göre anlamlı farklılıklar olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the level of adaptation to the classroom of 5-11 year old children after the compulsory break from education during the COVID-19 pandemic period. Scanning model was used in the research. The study group of the research was determined by cluster sampling method. 515 (252 girls, 263 boys) students between the ages of 5-11, who continued their education in village schools five days a week during the pandemic period, and 692 (355 girls, 337 boys) between the ages of 5-11 who went to school two days a week and continued distance education for three days during the pandemic period. male) students were included in the research sample. The“Classroom Adjustment Teacher Observation Checklist (TOCA-C)”scale was used in the study. Within the scope of our“Classroom Adaptation Teacher Observation Checklist (TOCA-C)”developed by Bradshaw and Kush (2019), a Turkish adaptation study was carried out. In the results we obtained in our research, during the COVID-19 pandemic period, children who participated in face-to-face education two days a week and continued distance education for three days; It has been determined that they have more concentration problems, more family problems, more family involvement, less prosocial behavior, and less emotion regulation problems. Children who continue their education five days a week during the COVID-19 pandemic period; It has been determined that they have less concentration problems, less family problems, less family involvement, more prosocial behavior, and more emotion regulation problems. It was determined that there were no significant differences in children's aggressive/destructive behavior problems and internalization problems between children who attended education five days a week and those who attended education two days a week. During the COVID-19 pandemic period, girls who came to school two days a week and participated in distance education for three days; It has been determined that they have more concentration problems, more family problems, more prosocial behavior, and more family participation. During the COVID-19 pandemic period, both children who continue education five days a week and children who continue education two days a week; It has been determined that they exhibit more aggressive/destructive behaviors, experience more emotion regulation problems, and experience more internalization problems. Between the ages of five and eleven, who came to school two days a week and participated in distance education for three days during the COVID-19 pandemic period; five-year-olds and ten-year-olds exhibit more aggressive/destructive behaviors, five-year-olds and eleven-year-olds have more emotion regulation problems, nine-year-olds have less internalization problems, seven-year-olds have less family involvement, and nine-year-olds have less family involvement. It was determined that there were no significant differences in concentration problems, prosocial behaviors and family problems according to the age of the children. Between the ages of five and eleven, who attended training five days a week during the COVID-19 pandemic period; children aged six, ten and eleven exhibit more aggressive/destructive behavior, children aged eight exhibit more prosocial behavior, children aged five, eight and nine have less emotion regulation problems, children aged five and eight have more Compared to other age groups, five-year-olds have less internalization problems; It has been determined that eleven-year-old children have more family problems than nine-year-old children, and there are no significant differences in concentration problems and family participation according to the age of the children.